BRATISLAVA - Na vzniku ministerstva turizmu, ktoré navrhuje podpredseda parlamentu a HZDS Viliam Veteška, sa vládna koalícia ešte nedohodla. Veteška si však myslí, že by mohlo začať fungovať už v druhej polovici budúceho roka. Priamo sa nevyjadril, či by ministerstvo malo dostať HZDS.
Veteška, ktorý v cestovnom ruchu podnikal, sľubuje, že pod dobrým vedením by ministerstvo malo priniesť z turizmu takmer desaťnásobné tržby - až 10 miliárd dolárov. Ak by to tak nebolo, je ochotný vyvodiť voči sebe politickú zodpovednosť. "To nie je o menách. To je o téme, ktorá musí byť riešená. Pretože Veteška nechce byť ministrom turizmu. Tu sa nájde iný mladý schopný človek," povedal SME.
Šéf SNS Ján Slota súhlasí, že s turizmom sa musí niečo robiť. "No na druhej strane nie som presvedčený, že by to malo byť ministerstvo." Debaty o vzniku rezortu by podľa neho viedli k otvoreniu koaličnej dohody. Vzhľadom na rozdielne volebné výsledky SNS a HZDS by rovnaký počet ministrov bol "trošku nepomer", myslí si.
Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič povedal, že o prípadnom vzniku ministerstva sa diskutuje. Nemalo by však odčerpať viac peňazí z rozpočtu ako sekcie a štátne organizácie, ktoré sa turizmom zaoberajú teraz.
Veteška hovorí, že najskôr by sa mali rozbehnúť "vzdelávacie projekty" pre cestovný ruch, ale aj zmeniť zákony, ktoré by umožnili rozvoj sektora. Myslí si, že by malo ísť o ministerstvo, pretože jeho šéf by mal mať rovnakú pozíciu ako šéfovia rezortov, ktorých sa turizmus týka.
Nové ministerstvo nevyrieši problémy slovenského cestovného ruchu, myslí si ekonomický analytik SAV Pavol Kárász. Ministerstvo si podľa neho zrejme nedokáže poradiť s vecami, ako je kvalita ubytovacích kapacít alebo zlý manažment. "Je to len argumentácia na vytvorenie ďalšieho ministerstva za naše dane," povedal.
MIROSLAV KERN