Posledných pätnásť rokov komunikoval s horolezectvom už len prostredníctvom svojich knižiek - sprievodcov a encyklopédií. Keď robil, robil naplno. Keď sa rozhodol dať vrchom zbohom, tak navždy. Teraz dali vrchy zbohom jemu. V nedeľu zomrel Ivan Dieška (65 r.), jedna z najpozoruhodnejších postáv slovenského horolezectva. Šéfoval mu iba štyri roky (1978 - 1981), ale predtým, vtedy aj potom mu dal toľko ako málokto.
"Vzácne a ojedinele spojil v sebe horolezca, trénera, funkcionára a organizátora s osobnosťou publicistu a teoretika," skonštatoval Igor Koller, generálny sekretár Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Tridsať extrémnych prvovýstupov ostalo po Dieškovi v Tatrách, pár ďalších v Alpách, Nórsku, Rumunsku aj v Afrike. Nechýbal ani vo výprave, ktorú Slováci Fiala a Orolin zavŕšili prvým východoeurópskym výstupom na himalájsku osemtisícovku (Nanga Parbat, 1971). Rád sa púšťal do vecí, do ktorých sa iným nechcelo, lebo bolo na nich roboty ako na kostole. Ako federálny šéftréner a šéfmetodik (1971 - 1976) vypracoval prvú strategickú koncepciu československého horolezectva. Ako organizátor a propagátor uviedol do života športové skalozenie a pre strednú Európu objavil bouldering.
V dvoch dieloch Previsnutej revue spísal filozofiu extrémneho horolezectva. Pionierskou však bola najmä Dieškova mravčia a precízna robota na prvej a dodnes jedinej encyklopédii československého aj svetového horolezectva.
Minulý piatok vyprevadili horolezci na druhý svet nezabudnuteľného Františka Dostála (66), účastníka pol tucta himalájskych expedícií v rokoch 1969 - 1987, tento budú trúchliť za Ivanom Dieškom. Po prvom ostali skvostné filmové dokumenty, po druhom cenné knižky. Nech im je zem ľahká. (mo)