S jednou z najkontroverznejších postáv 20. storočia sa neprišiel rozlúčiť žiaden významnejší politik. Okrem rodiny si ho uctila čílska armáda a asi 60-tisíc sympatizantov.
Generál zomrel v nedeľu na srdcový infarkt. Zosnulému vzdali vojenské pocty, štátny pohreb sa nekonal. Pocty, aké za normálnych okolností bývalému prezidentovi patria, vláda Michelle Bacheletovej zamietla.
Chile nevyhlásilo ani štátny smútok. Súčasťou obradu bola omša v areáli vojenskej akadémie, kam priviezli rakvu. Zakryli ju čílskou vlajkou, Pinochetovou slávnostnou uniformou, vyznamenaniami a čiapkou.
Na omši bola vdova po generálovi Lucía Hiriartová a jej päť detí. Vládu oficiálne zastupovala len ministerka obrany Vivianne Blanlotová. Prezidentka Michelle Bacheletová účasť odmietla. Sama prešla väzením Pinochetovej diktatúry a stratila počas nej otca. Vlajky viali na pol žrde len na vojenských zariadeniach.
Od nedele panujú v hlavnom meste Chile nepokoje pri konfliktoch Pinochetových stúpencov a odporcov. Zranených bolo dovčera 43 policajtov a desiatky ľudí polícia zadržala. Vláda zvýšila bezpečnostné opatrenia a nasadila aj vojenské jednotky. Pred prezidentským palácom sa včera mala konať spomienková akcia na obete Pinochetovho režimu.
Miesto generálovho posledného odpočinku rodina tajila, známe bolo len to, že ho nechali spáliť. Údajne to bolo jeho želanie a zároveň nebude podľa miestnych médií nutné hrobku trvalo strážiť. Do úvahy pripadali tri cintoríny - v hlavnom meste, v prímorskom letovisku Viňa del mar alebo Iquique.
Niektoré zdroje špekulovali, že urnu s popolom uložili do kaplnky na jeho statku Los Boldos, kam sa rád uchyľoval.