ľševický“.
Paška vyčítal minulej vláde, že šetrením ospravedlňovala svoju nesociálnu politiku. Nechcela vraj ľuďom pomáhať, iba brať. Radil poslancom, aby mali odvahu pri hlasovaní použiť vlastný rozum. Inak si budú podľa neho musieť zodpovedať niekoľko otázok. Či sú proti naplneniu maastrichtských kritérií, proti zavedeniu eura v roku 2009, proti zvyšovaniu platov zdravotníkov a učiteľov, a proti tomu, aby bolo Slovensko bohatšie a solidárnejšie.
Stanislavovi Janišovi z SDKÚ vystúpenie pripomenulo staré časy. „Cieľom bolo udrieť od chrbta, aby sa nedalo reagovať,“ povedal. Poslanci na Pašku reagovali iba faktickými poznámkami, ďalšie vystúpenia už neboli možné, lebo rozprava sa skončila.
„Páni z koalície, nie ste ani sociálni, ani solidárni, stačí sa pozrieť na vaše majetky, na nominácie do podnikov, kde má štát účasť,“ povedal Janiš. Ivan Štefanec z SDKÚ povedal, že v prejave bolo toľko „boľševickej ideológie“, ako ešte od roku 1989 nepočul.
Július Brocka z KDH si myslí, že si Paška zamenil prejavy, keď hovoril o zlej pravici. Rozpočet podľa Brocku nie je sociálnejší, lebo „prioritou sú mecenáši a zbohatlíci, prípadne vaše dcéry a nádejní zaťovia“. Dodal, že sa stačí pozrieť na politické nominácie koalície do Transpetrolu alebo do trnavskej teplárne. „Hrabať pre seba, to je váš sociálny štát.“
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda označil vystúpenie Pašku za zbabelé. „Chválite sa jediným - že rozdávate. Privlastňujete si súčasnú dobrú ekonomickú kondíciu, hoci ste pre to veľa neurobili.“
Paška Dzurindovi odkázal, že okrem fráz o boľševizme nič nepovedal. „Rozumiem tej hystérii, lebo neviete zniesť, že po ôsmich rokoch vás niekto odstavil od válova prirodzeným, demokratickým spôsobom.“
Autor: sp, ľja