Krajina tulipánov, úrodných nížin a slobody. Holandsko. Pre mnohých Európanov je synonymom tolerantnosti. Holandsko je príťažlivé aj pre ľudí, ktorí odchádzajú do zahraničia za prácou. Väčšinou však narazia na jazykovú bariéru. "Táto krajina je pre ľudí zaujímavá, mnohých však odradia jazykové požiadavky. Zamestnávatelia totiž vyžadujú znalosť holandčiny alebo aspoň znalosť angličtiny či nemčiny na komunikatívnej úrovni," hovorí poradkyňa EURES z Popradu Ingrid Mitterpachová. "Mali sme už klientov s vynikajúcim vzdelaním aj znalosťou angličtiny, ale zamestnávateľ požadoval znalosť holandčiny aj pri pracovných pozíciách, kde nebola ťažiskom komunikácia. Táto krajina je typická tým, že požaduje od ľudí, aby prejavili záujem tým, že sa naučia jazyk."
Väčšina ľudí však neodchádza pracovať do zahraničia preto, aby spoznali cudziu krajinu - ich hlavným a často jediným motívom je zárobok. "Ľudia sa nezaujímajú o to, kam pôjdu, pýtajú sa len na hodinovú mzdu a na to, koľko hodín sa dá pracovať. Idú tam preto, aby zarobili, zabezpečili rodinu," hovorí Lenka Zovčáková z agentúry Zuzana's People. A zárobky v Holandsku sú veľmi slušné.
Problémom je však fakt, že často nie je jednoduché vybaviť pracovné povolenie. Aj keď táto povinnosť leží na zamestnávateľovi (ten musí preukázať, že na pracovné miesto, ktoré chce obsadiť cudzincom, nenašiel domáceho záujemcu), na povolenie treba čakať aj niekoľko týždňov. V niektorých profesiách je však taký nedostatok domácich pracovných síl, že môžete dostať pracovné povolenie pomerne rýchlo , v priebehu 2 týždňov.
Tým však vybavovanie nekončí - ak si hľadáte prácu osobne, musíte sa do 8 dní od prekročenia hranice prihlásiť na oddelení cudzineckej polície, vybaviť si poistenie a bývanie.
Ak sa vám vybavovanie zdá príliš komplikované, môžete sa bezplatne poradiť buď v sieti poradcov EURES - tí vás poinformujú o pracovných a životných podmienkach v krajine a poradia, ako sa uchádzať o prácu. Disponujú aj kontaktmi na zamestnávateľov. "Máme v databáze aj ponuky od firiem, ktoré už mali dobrú skúsenosť so Slovákmi a dnes sú už ochotní zamestnať aj takých, ktorí jazyk ovládajú slabšie," hovorí Ingrid Mitterpachová.
Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na serióznu overenú agentúru - tá vám buď môže sprostredkovať zamestnanie za úhradu, alebo prostredníctvom lízingu.
Posledná možnosť je v prípade spoľahlivej agentúry najpriechodnejšia pre tých, ktorí jazyk ovládajú len slabo a nemajú potrebné skúsenosti s prácou v zahraničí.
Čo budete v Holandsku potrebovať?
platný pas a zdravotné poistenie (ak dĺžka pobytu presiahne obdobie 6 mesiacov)
Pracovné povolenie - o pracovné povolenie sa uchádza potenciálny zamestnávateľ
Povolenie na pobyt. Do 8 dní od príchodu skontaktovať miestne oddelenie imigračnej polície (Vreemdelingenpolitie) alebo miestny úrad. Budete k tomu potrebovať: pracovnú zmluvu, pas, 2 pasové fotografie, kópiu rodného listu (všetky doklady musia byť oficiálne overené), SOFI číslo.
SOFI číslo. Predtým ako skutočne začnete v Holandsku pracovať, musíte na miestnom daňovom úrade požiadať o pridelenie tzv. SOFI čísla.
Ako sa uchádzať v Holandsku o prácu?
Zamestnávatelia, ktorí potrebujú poľnohospodárskych robotníkov a robotníkov s nižším odborným vzdelaním, uprednostňujú osobný pohovor u uchá-dzačom o prácu, pri ostatných profesiách je štandardom zaslať žiadosť o prijatie do zamestnania a životopis.
Žiadosť by mala byť krátka, mali by ste v nej uviesť dôvod, pre ktorý sa uchádzate o prácu. Životopis obsahuje len dáta a fakty v chronologickom poradí (nezabudnite uviesť osobné údaje, vzdelanie, rekvalifikácie, kurzy, pracovné skúsenosti a záľuby.
K žiadosti nie je potrebné dokladať kópie diplomov ani referencie - tie sa požadujú až neskôr. Poplatky za uznanie dokladov o vzdelaní (105 euro) platí pri prvom zamestnaní za vás úrad práce.
V mnohých zamestnaniach sa očakáva od zamestnanca preukázanie veľkej dávky vlastnej iniciatívy. Predtým ako pôjdete na pracovný pohovor, zistite si infirmácie o spoločnosti, v ktorej chcete pracovať.
Zdroj:www.euroinfo.gov.sk
Práca na lízing - plat plus diéty
Holandsko ponúka pre Slovákov možnosť dobrých zárobkov, ale zároveň je aj pomerne drahé. Holandsko nie je lacná krajina. Väčšina ľudí, ktorí žijú v Holandsku minú podstatnú časť príjmu na fixné životné náklady.
Aj keď minimálna mesačná mzda človeka staršieho ako 23 rokov presahuje 1200 eur, na stravu miniete mesačne okolo 250 eur a na prenájom padne ďalšia pomerne veľká časť platu. Ďalšou položkou sú dane a poistné poplatky.
Pre ľudí, ktorí nemajú radi vybavovačky, je často jednoduchšie ísť pracovať von prostredníctvom agentúry. V Holandsku je v súčasnosti aktuálna napríklad práca na lízing. Ak sa dohodnete so serióznou lízingovou agentúrou, odpadajú vám starosti so zabezpečovaním práce, cestovania, aj ubytovania.
Agentúry sa snažia vysielať von skupinky pracovníkov - aj preto, že skupinku dokážu zabezpečiť "parťákom" - človekom, ktorý má patričné odborné pracovné skúsenosti, ovláda dostatočne jazyk a vezme sa seba povinnosti akéhosi styčného dôstojníka medzi zamestnancami, ich miestnymi šéfmi a agentúrou. "Musí spadať do žiadaného profesijného profilu, musí rozumieť vedúcemu výroby, ktorý zadáva prácu a musí vedieť aj odkomunikovať požiadavky svojich ľudí," hovorí Lenka Zovčáková z agentúry Zuzana's People. "Je to lepšie pre pracovníkov, aj pre nás. Aj ľudia, ktorí už pracovali vonku a nie sú žiadni nováčikovia sa zháčia, keď im povieme, že máme prácu pre jedného človeka. Sú zvyknutí chodiť aspoň s jedným kamarátom, aby sa mali v prípade potreby o koho oprieť."
Práca na lízing v Holandsku je slušne zaplatená: hodinový plat 8 euro plus diéty 45 eur na deň. Cestu do zamestnania aj ubytovanie im vybavuje aj platí spravidla tiež agentúra. Dôležité je len to, aby sa obrátili na serióznu agentúru a aby si jasne dohodli všetky podmienky spolupráce. (gal)
Čo si treba overiť
- či má agentúra povolenie
- či sa za sprostredkovanie platí a koľko
- je nutné pracovné povolenie? kto ho vybavuje? čo k tomu treba?
- kto zabezpečuje ubytovanie? kto ho platí? strháva sa z výplaty?
- ako často sa dá ísť na návštevu domov?
- prispieva na cestovné v takýchto prípadoch agentúra?