Cyperský problém dlhodobo sťažuje prístupové rokovania. Prečo nie ste ochotní ustúpiť?
„Turecko už ukázalo, že je ochotné problém riešiť. Išli sme do OSN za generálnym tajomníkom Kofim Annanom a požiadali sme ho, aby bol sprostredkovateľom. V referende grécki Cyperčania odmietli akúkoľvek dohodu.
Teraz presadzujeme, aby sa cyperská otázka oddelila od prístupových rokovaní. Únia už nie je objektívna, lebo prijala do spoločenstva Cyprus. Brusel nemôže byť zároveň žalobca i sudca. “
Únia však požaduje iba to, aby ste plnili záväzky a otvorili prístavy a letiská pre grécku časť ostrova. Prečo to odmietate?
„EÚ sa po referende zaviazala, že skončí s izoláciu severnej časti ostrova. Za dva roky sa nič nestalo. Ak splní sľub, my otvoríme letiská a prístavy. Zo súčasného stavu majú úžitok grécki Cyperčania. Získali monopol na ostrov, idú im všetky štrukturálne fondy únie. Tak prečo by sa delili o moc?“
Grécko, Rakúsko, ale aj Francúzsko a Nemecko žiadali, aby únia zaujala proti Ankare tvrdý postup. To je vážny signál.
„Pýtam sa: Chceme skutočne vyriešiť cyperský problém, alebo sa za celým problémom skrýva snaha spomaliť prístupový proces? Toto je jadro problému. Únia by nemala zabúdať na úžitok, ktorý vstup prinesie. Turecko dokazuje, že demokracia, sekularizmus a islam dokážu spolu fungovať, a tým môžeme inšpirovať aj ďalších. Blízky východ, Severná Afrika a Stredná Ázia podrobne sledujú naše reformné úsilie.“
Čo ak predsa len pre Cyprus dôjde k prerušeniu rokovaní?
„Budeme pokračovať v reformách, nech sa stane čokoľvek. Robíme to pre seba. Ak zlepšíme demokraciu a ľudské práva v Turecku, nebudú z toho profitovať Nemci alebo Francúzi, ale naši ľudia.“