Rozdelenie funkcií predsedu strany a vlády nie je neobvyklé, väčšinou je však ozajstným šéfom premiér. Expremiér Viktor Orbán bol prvý raz zvolený za predsedu dnes opozičnej strany Fidesz v roku 1993. V rokoch 2000 a 2001 však bol predsedom strany formálne László Kövér, v rokoch 2001 až 2002 Zoltán Pokorni. Orbán bol v tej dobe premiérom a budoval si imidž nadstraníckeho "premiéra národa". Pred voľbami v roku 2002 mal navyše predseda Pokorni, umiernená tvár Fideszu, získať stredových voličov.
Súčasný premiér Ferenc Gyurcsány tiež nie je predsedom socialistickej strany, ktorá ho nominovala. Má však v pláne stať sa ním na začiatku budúceho roku. Veľká časť socialistov si však myslí, že je treba súčasné rozdelenie zachovať a stranu od vlády naopak oddialiť, aby sa nepopulárne kroky vlády menej prejavovali na preferenciách strany.
Poľsko
Poľský premiér Leszek Miller sa na straníckom zjazde v marci 2004 vzdal funkcie predsedu vládneho Zväzu demokratickej ľavice, premiérom však zostal. Dôvodom bola rekordná neobľúbenosť. Preferencie strany klesli o takmer 30 percent.
Nemecko
Kancelár Gerhard Schröder sa vo februári 2004 vzdal predsedníckej stoličky v sociálno-demokratickej strane (SPD). Vystriedal ho šéf parlamentného klubu Franz Müntefering. Schröder tvrdil, že sa chce naplno venovať práci kancelára, skutočným dôvodom bol prudký pokles straníckych preferencií.
Francúzsko
Šéf vládnej pravicovej strany UMP Nicolas Sarkozy je ministrom vnútra a kandiduje na prezidenta. Vládu riadi jeho stranícky kolega Dominique de Villepin.
USA
Hoci o prezidentovi Bushovi sa tiež hovorí ako o šéfovi republikánov, skutočným lídrom zodpovedným za záležitosti strany je predseda Republikánskeho národného výboru (RNC). Výbor vypracúva volebný program, propaguje, stará sa o financovanie a najmä je zodpovedný za stratégiu kampane. Taktiež organizuje národný konvent, kde sa formálne nominuje prezidentský kandidát. Bush však odporučí svojich favoritov na predsedu, z ktorých výbor volí. Do januára bude predsedom Ken Mehlman.
(pm, hud, bo)