Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj si myslí, že Fico sa takto vyjadruje aj preto, lebo Smer je ešte mladá strana. "Smer ešte ako keby riešil nejaké programové línie, zahraničnopolitické prieniky a tam premiér pravdepodobne cíti, že sa tomu vedenie nemôže venovať s plnou razanciou." SNS má podľa neho pevné štruktúry a tento problém sa jej netýka.
Predsedovia dvoch koaličných strán SNS a HZDS Ján Slota a Vladimír Mečiar nemajú dnes v exekutíve - na rozdiel od Fica - a ani v parlamente žiadne funkcie. Podpredseda KDH Július Brocka upozorňuje, že niekedy to môže znamenať, že sú ešte mocnejší, ako keby ich mali. "Predseda HZDS nie je vo vláde, ale ukazuje sa, že je veľmi silný v koalícii."
Brocka hovorí, že KDH problém so straníckym životom, keď bolo vo vláde, nemalo. "Ak strana nemá kompetentných ľudí na najvyššie ústavné posty, nie je nič mimoriadne, že siahne do radov uznávaných odborníkov, ale čo týmto premiér sleduje do vnútra Smeru, neviem odhadnúť," povedal.
Podpredseda druhej najsilnejšej strany SDKÚ Milan Hort si myslí, že Fico otvára tieto témy preto, lebo iné nemá. "Otvára ich však aj preto, aby prekryl svoje problémy v koalícii, o ktorých nie je veľmi ochotný hovoriť." Podľa SDKÚ by malo platiť, že líder, ktorý stranu vedie do volieb, by mal potom prevziať zodpovednosť aj za vládnutie.
Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos hovorí, že Smer prvý raz vládne a nie je zvyknutý na takú záťaž. Podľa neho môže ísť od Fica o taktiku a hru dovnútra strany. "Možno chce vyhovieť ľuďom, pre ktorých už miesto nemá." Bárdos nesúhlasí dôrazom na stranícky život, pripomína mu to čas pred rokom 1989. "Čo to je stranícky život?" pýta sa. (mož)