pridať ďalšie zvýšenie,“ povedala Radičová. Spolu by tak prídavky stúpli na 600 korún mesačne na jedno dieťa. O prvom rozpočte vlády Roberta Fica by mali poslanci hlasovať dnes. Podobné populárne návrhy skôr dávajú ľavicoví než pravicoví poslanci. Ak vládna koalícia Radičovej návrh nepodporí, ťažko bude vysvetľovať svoj negatívny postoj voličom.
Ak ho podporí, vláda príde v rozpočte o dvesto miliónov korún z rezervy na valorizáciu platov v štátnej správe. V tejto rezerve je vyše dva a pol miliardy korún. Minister financií tvrdí, že peniaze z tejto rezervy nepôjdu za zvyšovanie platov, ale najmä na odstupné.
Keby sa dalo, rozdávali by viac
Podpredseda parlamentu za Smer Miroslav Číž si uvedomuje, že ak koalícia takýto návrh nepodporí, nebude sa jej to ľahko zdôvodňovať. „Je to zlomyseľný návrh. Opozícia vie veľmi dobre, že sme v rozpočte išli na maximum možností,“ povedal Číž. Za koalíciu tvrdí, že „čo sme mohli, to sme dali a keby sa dalo, rozdáme oveľa viac“.
Radičová povedala, že návrhom nesledovala politické ciele. „Nevnímam to ako politicko-taktický návrh, takéto riešenie som chystala ešte v apríli ako ministerka práce, keď sme pripravovali rozpočet kapitoly na budúci rok.“
Jej návrh pravdepodobne neprejde. „Zatiaľ podľa pôvodne dohodnutej taktiky ho nepodporíme,“ povedal Číž. Podľa jeho slov peniaze v rezerve vláda potrebuje a ak by koalícia hlasovala za zvýšenie prídavkov „išli by sme za hranicu trojpercentného deficitu, čo nechceme“.
Koaličný poslanec za SNS Jozef Ďuračka povedal, že jeho strana by bola za, ale „všetko je na dohode koaličných strán“.
Z rezervy na cesty
Koaliční poslanci sa stretnú dnes ešte pred hlasovaním a budú dolaďovať záverečnú taktiku, teda to, za čo zahlasujú a za čo nie. „Rád by som podporil všetky návrhy, ktoré idú na prospech detí, starých ľudí a podobne, ale rozpočet má svoje hranice,“ povedal poslanec za HZDS Milan Urbáni.
Na rezervu na mzdy „zaútočil“ aj exminister dopravy Pavol Prokopovič. Navrhol z nej zobrať miliardu a presunúť na cesty. Napríklad na obchvat Svidníka či na diaľničný úsek Važec - Mengusovce. Podľa doterajších vyhlásení koaličných poslancov však dnes zrejme neprejde ani jeden z návrhov opozície, ktoré odzneli v rozprave.
Čo bude meniť v návrhu štátneho rozpočtu koalícia
zvýšiť odhad DPH o 2,7 miliardy Sk,
pridať regionálnemu školstvu 900 miliónov Sk,
posilniť výdavky na vedu na vysokých školách o 20 miliónov Sk,
na schengenský informačný systém a ekonomický informačný systém pridať 850 miliónov Sk,
zvýšiť dotáciu pre Maticu slovenskú o 18 miliónov,
vyčleniť na podporu zahraničných Slovákov 6 miliónov Sk,
zvýšiť výdavky parlamentu o 96 miliónov Sk,
doplniť rozpočet úradu vlády o 37 miliónov Sk,
zvýšiť bonifikáciu k úrokom z hypotékárnych úverov pre mladé rodiny z 1 na 1,5 %.
Komu chce pridať opozícia
regionálnemu školstvu 1,2 miliardy Sk,
vysokým školám 600 miliónov Sk,
valorizovať prídavky na deti, stálo by to 200 miliónov Sk,
na projekt Infovek 180 miliónov Sk,
na projekt Internet na vzdelanie 112 miliónov Sk,
hospicu v Trnave 5 miliónov Sk,
Centru právnej pomoci 34 miliónov,
národnostným menšinám 80 miliónov Sk,
policajnému zboru 200 miliónov Sk na nákup vozidiel.