Maďarsko sa cez víkend v prítomnosti známych osobností svetového futbalu rozlúčilo s nedávno zosnulým legendárnym Ferencom Puskásom (79). V sobotu, v deň štátneho pohrebu bývalého slávneho útočníka Honvédu Budapešť i Realu Madrid, bol v krajine národný smútok. Stalo sa tak iba tretíkrát od zmeny spoločenského systému v Maďarsku. Puskás, prezývaný doma familiárne Öcsi bácsi (Ujo braček), sa stal nielen jedným z najznámejších Maďarov, ale zaradil sa aj medzi najlepších futbalistov 20. storočia.
Telesné pozostatky Puskása uložili v krypte Baziliky sv. Štefana v maďarskej metropole po skončení sobotného večerného smútočného obradu. Rozlúčkový ceremoniál bol predtým na štadióne nesúcom už štyri roky meno fenomenálneho futbalistu. Hoci organizátori očakávali, že štadión (bývalý Népstadion) s kapacitou takmer 40-tisíc miest sa zväčša zaplní, napokon si prišlo osobne uctiť pamiatku Puskása iba niekoľko tisíc ľudí. Podľa odhadov ich mohlo byť päť- až šesťtisíc, ktorí sediac na tribunách držali v rukách horiace sviečky.
Túto skutočnosť čiastočne vynahradil zoznam viacerých známych tvárí futbalu zo zahraničia. Do Budapešti prišli predseda FIFA Joseph Blatter, ale i Franz Beckenbauer, Michel Platini či terajší šéf Realu Madrid Ramon Calderón, ako aj bývalí hráči, nositelia slávy tohto klubu, Francisco Gento a Raymond Copa. Nechýbal čestný predseda MOV Juan Antonio Samaranch, rovnako ako poslední dvaja žijúci členovia slávneho maďarského Zlatého tímu z päťdesiatych rokov brankár Gyula Grosics a obranca JenŚ Buzánszky, prítomní boli domáci politici a zástupcovia športovej verejnosti. Sprievod sa na ceste od štadióna k bazilike zastavil ešte na Námestí hrdinov, kde zosnulému vzdali vojenskú poctu.
,,Svoj život zasvätil futbalu, bol naozajstným priateľom a športovcom na ihrisku i mimo neho. Na ihrisku bol géniom, v živote človekom. Svoje meno zapísal do zlatej knihy Maďarov," zaspomínal si na Puskása bývalý spoluhráč Buzánszky. ,,Ďakujeme Maďarsko, ďakujeme Pancho. Sme pyšní, že bol naším hráčom," povedal na adresu zosnulého Calderón. Šef španielskeho futbalu Villar del Mar označil Puskása za jedného z hrdinov 20. storočia, ktorý zostáva v kolektívnej pamäti futbalu.
,,Bol nádherným veľvyslancom maďarského národa," dodal. ,,Nikdy nezabudnem, ako Maďarsko vyhralo v roku 1953 na štadióne Wembley v Londýne nad Anglickom. Bola to prvá domáca prehra anglickej jedenástky," zaspomínal Samaranch na historický úspech Maďarov 6:3. ,,Puskás zapísal svoje meno do veľkej knihy športovej histórie, na najkrajšie stránky histórie svetového futbalu," vzdal mu poklonu Blatter.
Maďarská vláda vynaložila na prípravu pohrebu Puskása okolo 180 miliónov forintov (25 miliónov korún). Časť verejnosti kritizovala prílišnú pompéznosť oficiálnej rozlúčky, mala to byť radšej skromnejšia udalosť.
PRE SME - MARTIN BENKO,
Budapešť