V júli by sa podľa neho mali platy polície, justície, verejnej správy, ale aj učiteľov zvýšiť viac ako o bežnú valorizáciu. "Predbežne sa tá odhadnutá suma pohybuje okolo hranice piatich percent, ale bude individuálna v rôznych prípadoch. Stredná hodnota by však mala byť toľko," sľubuje Mečiar.
Koncom budúceho roka by mal prísť aj ďalší "sociálny balíček" vlády. Podľa Mečiara sa tzv. trinásty dôchodok zopakuje, keďže "na to peniaze vyjdú". Ďalšie opatrenie, ale zrejme až v roku 2008, by malo súvisieť s dôchodkovým zabezpečením. Už začiatkom roka podľa Mečiara bude koalícia preberať niektoré dávky pre telesne postihnutých. Očakáva, že ministerstvá návrhy predložia v prvom štvrťroku.
Predseda rozpočtového výboru Jozef Burian zo Smeru plány na sociálne výdavky priamo neprezradil, povedal však, že sa očakávajú vyššie príjmy do rozpočtu a môžu byť využité práve na príspevok pre dôchodcov. Zastáva však myšlienku, že by sa časť peňazí mala použiť na 1. priebežný pilier dôchodkového poistenia.
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál pripustil, že niektoré opatrenia nad plán by mohli byť, "ak by jednotlivé rezorty našli dosť zdrojov v rámci svojej vlastnej kapitoly". Poukázal však na návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2007 až 2010, kde sa napríklad s mimoriadnym zvyšovaním platov nepočíta. Na trinásty dôchodok sa však v prípade, že bude ekonomický rast vyšší, peniaze určite nájdu, povedal.
Predstavitelia opozície Mečiarovu verziu sociálnej politiky na budúci rok komentovať nechceli. Podobné plány sa podľa predsedu poslaneckého klubu SMK Gyulu Bárdosa na verejnosti objavili prvýkrát a môže za nimi byť len Mečiarova snaha upútať pozornosť. Dôležité je, ako sa k jeho plánom vyjadrí Smer, dodal Bárdos.
Mečiarovu víziu sociálnej politiky nechceli komentovať ani ekonomickí analytici, ktorí opatrenia považujú za hypotetické.
MIROSLAV KERN