BRATISLAVA - Dôvodom, prečo Strana európskych socialistov (PES) pozastavila Smeru členstvo, je, že SMK nie je vo vláde, povedal predseda Smeru a premiér Robert Fico na sobotňajšom slávnostnom sneme strany. Už pred snemom Fico oznámil, že nebude spomínať SDKÚ ani Mikuláša Dzurindu, ktorý sa Ficom zaoberal na sneme SDKÚ. SMK však predstavitelia Smeru spomenuli dvakrát.
Nástup novej vlády mohol byť ešte razantnejší, povedal Fico, keď hodnotil predchádzajúce mesiace Smeru, aj to, čo ho čaká. Prejav počúvalo takmer štyristo straníkov, ale aj významní diplomati. Fico hovoril najmä o sociálnom štáte a o tom, ako ho chce dosiahnuť.
V máji 2007 chce byť Smer opäť v Strane európskych socialistov. Dovtedy sa podľa Fica ukáže, že účasť SNS vo vláde nespôsobuje žiadne problémy. SNS je "stabilizujúci prvok koalície", povedal. "Či to bola vymyslená kauza Hedvigy Malinovej, alebo správanie sa maďarského premiéra, polená sme svižne prekročili," dodal.
Druhýkrát spomenul SMK podpredseda strany Vladimír Maňka, keď hodnotil výsledky komunálnych volieb. Namiesto porovnania s SDKÚ porovnal Smer s SMK a spolustraníci mu zatlieskali.
Podľa predsedu SMK Bélu Bugára je za zmienkami SMK na sneme Smeru veľký počet nacionálne založených ľudí vo vládnej strane. "Pre Smer je stále dôležité hovoriť, že s nami nesúhlasí, že to robí na rozdiel od nás, že SMK je za všetko zodpovedná," povedal Bugár. Smer má podľa neho z SMK fóbiu.
Na snem napriek pozvaniu neprišla europoslankyňa Smeru Monika Beňová. "V piatok prepustili moju mamu z nemocnice," povedala.
V diskusii vystúpil aj bývalý štátny tajomník ministerstva poľnohospodárstva Marián Záhumenský. Hovoril o svojom rezorte. Svoj odchod z funkcie, kauzu agrodotácií alebo poľovačky na jelene, pre ktoré odišiel, nespomenul.
Ministri by mali neskôr pracovať len pre stranu
Robert Fico na sneme Smeru predstavil ideu, že vysokí predstavitelia strany by nemali byť veľmi dlho v exekutíve, pretože by sa z nich mohli stať "politické mŕtvoly". "Politika a prax potvrdzujú, že hneď ako niekto nie je schopný objektívne zhodnotiť svoje pôsobenie v exekutívnej funkcii, po určitom čase nastáva deformácia. Nie je schopný byť objektívny a reagovať na veci, ktoré sa okolo neho dejú," tvrdí Fico. Chce, aby ľudia, ktorí budú štyri roky vo vláde, neskôr pracovali len na straníckej úrovni.
"Ak chceme do budúcnosti zvládnuť súboj dvoch silných strán, strana musí byť disciplinovaná, musí mať silných lídrov, ale líder, ktorý sedí vo vláde, nemá šancu zvládať stranícku úroveň," vyhlásil. Túto radu vraj adresuje nielen sebe samému, ale aj kolegom. "Pozícia v silnej strane je rovnocenná funkcii vo vláde alebo v parlamente," tvrdil. (mož)