miliardy eur z fondov Európskej únie.
V schválenom programe vidí Gyurovszky dve hlavné riziká. „Obávam sa, že tento veľký balík peňazí sa nevyužije efektívne a nedosiahnu sa ciele, ktoré sa stanovili v máji,“ povedal. Vláda podľa neho ustupuje od cesty k znalostnej ekonomike a negarantuje dobudovanie infraštruktúry. Do znalostnej ekonomiky by mohlo z eurofondov natiecť 2,6 miliardy eur.
Druhé riziko podľa neho prináša veľké meškanie vlády so schvaľovaním čerpania. „Vláda sa päť mesiacov iba rozhodovala o novej forme a obsahu strategického rámca. To spôsobí problém pri posudzovaní kvality predkladaných projektov,“ povedal.
Vláda podľahla lobistom
S meškaním súhlasí aj poslanec za SDKÚ Ivan Štefanec: „Z dôvodu časového posunu je čerpanie peňazí v budúcom roku ohrozené. Pred novembrom 2007 k nám žiadne peniaze nebudú môcť prísť.“ „Obávame sa, že prísľuby vlády o čerpaní eurofondov na konci budúceho roka sa nenaplnia,“ povedala poslankyňa za KDH Mária Sabolová. Riziko je podľa nej o to väčšie, že vláda sa v rozpočte na eurofondy odvoláva.
Gyurovszky vláde vyčíta, že napriek prísľubu znížiť počet operačných programov, urobila presný opak. „Podľahla tlaku lobistických skupín a niektorých rezortov a počet programov zvýšila. Zároveň vypustila merateľné ukazovatele, čo je v rozpore so smernicou Európskej únie,“ povedal. Minister dopravy Ľubomír Vážny viac operačných programov, naopak, schvaľuje: „Roztrieštenie na viacero zdrojov uspokojí viacero aktivít.“
Gyurovszky ako jediné pozitívum vníma to, že program čerpania zachováva strategické priority predchádzajúcej vlády. To, že v prioritách nebola zásadná zmena, potvrdili aj poslanci za SDKÚ a KDH. „Považujem to za veľmi úsmevné, lebo súčasná vláda, keď bola ešte v opozícii, veľmi kritizovala prípravu programu a práve tie priority,“ povedal Štefanec.
Sabolová si myslí, že program nedostatočne jasne vymedzuje kompetencie a „nevie sa, kto bude čerpanie eurofondov vlastne realizovať.“ KDH zároveň vidí problém v tom, že účelové zariadenia cirkvi a náboženských spoločností nemôžu byť žiadateľmi o peniaze z fondov.
Operačný program Zdravotníctvo je podľa bývalého ministra Gyurovszkého v katastrofálnom stave. „Je bez koncepcie, bez ukazovateľov a bez jasného výstupu,“ povedal.
S operačným programom Zdravotníctvo pripúšťa problémy aj minister Vážny. „Áno, je s ním troška problém. Európska komisia má výhrady, že je to samostatný program.“ Ak s tým komisia nebude súhlasiť, vláda to bude musieť napraviť.
SNS materiál nepozná
Poslanci za SNS sa k schválenému materiálu o eurofondoch nevedeli vyjadriť. Dôvodom bol vraj krátky čas na preštudovanie.
Slovensko ako nový členský štát EÚ prvýkrát čerpalo peniaze z fondov EÚ v skrátenom programovom období v rokoch 2004 až 2006. Obdobie 2007 až 2013 je teda prvým programovým obdobím, v ktorom bude Slovensko môcť čerpať peniaze z fondov v priebehu celého jeho trvania.
Autor: ho