Školstvo, veda, výskum či infraštruktúra sa podľa Dzurindu dostávajú do pásma útlmu až stagnácie a namiesto toho peniaze z rozpočtu unikajú na plnenie predvolebných populistických sľubov Smeru. Ľuďom podľa neho veľmi nepomôžu, ale ekonomike a Slovensku v konečnom dôsledku uškodia. "Obávam sa, že tieto hospodársky dobré roky, ktoré v súčasnosti žijeme, by sme mohli premrhať v záujme preferencií," povedal Dzurinda.
Minister financií Ján Počiatek povedal, že nesúhlasí s tvrdením expremiéra. "Myslím, že to konsolidačné úsilie je jednoznačne adekvátne." Podrobnejšie sa však vyjadrí pred poslancami až na budúci týždeň.
Exminister vnútra Vladimír Palko z KDH povedal, že rozpočet šetrí na bezpečnosti. Nerozumie, prečo sa budú znižovať kapitálové výdavky na polovicu. Budú tak podľa neho chýbať peniaze na opravu budov či nákup automobilov. Navrhol preto ich zvýšenie o 200 miliónov korún. Palkovi sa nepáči ani to, že ministerstvo chce predávať majetok za 300 miliónov korún. Nevie o tom, že by malo toľko prebytočného majetku.
Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH kritizoval zníženie rozpočtu pre justíciu, kde chce dať vláda na bezpečnostnú techniku nula korún. "Takto má vyzerať bezpečnosť v našich väzniciach," povedal Lipšic.
Poslanec SMK László Nagy poukázal na nižšie dotácie pre Ústav pamäti národa, Slovenské národné stredisko pre ľudské práva a národnostnú kultúru v priemere o dvadsať percent.
V rozprave k rozpočtu vystúpilo vyše 40 poslancov. Počiatek prednesie záverečné slovo v utorok, a potom budú poslanci o rozpočte hlasovať. Dovtedy ešte minister preštuduje pozmeňovacie návrhy, ktoré predkladala najmä opozícia. "V pokoji si ich prezrieme, uvidíme, čo to presne znamená."
(tasr, sita, sp)