Najviac vrások mu však zrejme spôsobilo zatknutie advokáta Ernesta Valka a sponzora KDH Ladislava Reháka. Musí totiž odpovedať na otázky o možnej politickej objednávke. Podľa kandidačnej listiny je dvojkou v strane Smer. Premiér Robert Fico žiadosť o rozhovor väčšine médií odmieta. Podpredseda Smeru a minister vnútra ROBERT KALIŇÁK sa rozhovoru na rozdiel od Fica nebráni.
Ste spokojný s prácou nového vedenia polície?
Áno, som. Doterajšia práca ukázala, že výber bol správny. Pracujú v tíme, aktívne.
Je vám sympatický aj štýl vystupovania policajného prezidenta Jána Packu?
Je to policajt na správnom mieste. Snaží sa zaoberať všetkými problémami a operatívne ich rieši. Každý máme osobitý spôsob. Tento je mu vlastný. Takto ho poznáme už dlhé roky.
Podozrivých na tlačových besedách označuje za vagabundov, na diaľnici naháňa rýchle autá. Nedá sa jeho správanie prirovnať skôr k filmovému Jamesovi Bondovi ako k policajtovi?
Nie. Aj toto bol jeden z dôvodov, prečo je policajným prezidentom. Z kancelárie sa presunul do terénu a snaží sa postihnúť všetky problémy polície. Ak do toho zarátate počet jeho návštev na obvodných oddeleniach, okresných a krajských riaditeľstvách polície, je taký, aký tu možno nebol za celé obdobie polície v novodobej histórii. Čo sa týka tlačových konferencií, nepamätám si, že by porušil prezumpciu neviny.
Čo ste si pomysleli, keď ste sa dozvedeli, že polícia zatkla Ernesta Valka? Predpokladáme, že dopredu ste to nevedeli.
Pri takýchto veciach nie je názor ministra vnútra dôležitý. Polícia v tejto chvíli koná nezávisle a s rozviazanými rukami. Je dobré, že sa venuje hlavne skutkom bez ohľadu na to, kto ich pácha.
Valko mal kandidovať za SDKÚ, druhý v tejto kauze Ladislav Rehák je sponzorom KDH. Nejde o vybavovanie si politických účtov?
V žiadnom prípade. Je to kauza, ktorá je čisto v rukách polície. Polícia je jednoznačne apolitická.
To, že premiér Robert Fico prišiel na tlačovú besedu o Hedvige Malinovej, však o apolitickosti príliš nesvedčí.
Prípad Hedviga je úplne iný. Bol prerokúvaný na pôde Európskeho parlamentu, angažovali sa v ňom niektorí slovenskí politici. Hneď v ten večer ju navštívil jeden zástupca menšiny, a podpredseda vlády pre menšiny bol odmietnutý. Maďarský premiér dával vyhlásenia. Na tieto výzvy musí reagovať premiér. Hovoril iba o politickej rovine. Z tohto prípadu urobili niektorí politici politický škandál.
Bolo správne, že na to premiér reagoval na pôde ministerstva vnútra?
Využil príležitosť, keď sme predstavovali výsledok prípadu.
Nie veľmi apolitická bola aj poznámka premiéra po tom, čo polícia zatkla Reháka a ešte sa len chystala zatknúť Valka, že "čaká nás možno niekoľko zaujímavých dní". Akoby o prípade vedel viac, ako by mal.
V tej chvíli vedel o prípade asi dve minúty. Tú poznámku nešťastne vykladáte. Nehľadal by som za tým nejakú myšlienku.
Advokátska komora sa chce obrátiť na prokuratúru, pretože podľa nej pri prehliadke Valkovej kancelárie polícia vzala aj veci, ktoré nesúvisia s prípadom. Ste pripravený, v prípade, že sa to potvrdí, vyvodiť zodpovednosť voči konkrétnym policajtom?
Prokuratúra je tu na to, aby dohliadala nad zákonnosťou. Prokuratúra dáva žiadosť o zadržanie, o väzbu. Ak sa ukáže nezákonnosť, vyvodí z toho dôsledky, pochopiteľne, aj my budeme musieť vyvodiť dôsledky.
Informácie, ktoré sa našli vo Valkovej kancelárii, môžu byť zneužité v politickom boji. Napríklad zastupuje Ivana Mikloša v spore s Robertom Ficom. Môže zastupovať politika pri rozvode, kde ide o citlivé informácie, ktorých zverejnenie by dotyčného mohlo výrazne poškodiť. Nie je to problém?
Nie, pretože všetci policajti sú viazaní mlčanlivosťou. Všetky materiály hodnotia znalci, ktorí sú tiež viazaní mlčanlivosťou. Každý, kto by niečo také urobil, by sa dopustil trestného činu a bol by stíhaný.
Vieme, ako taká mlčanlivosť vyzerá. Pred komunálnymi voľbami unikol z polície záznam zo záťahu v erotickom klube, kde boli dvaja regionálni politici SMK.
To je trochu iný prípad. Nijakú videokazetu teraz nezadržali. Tento prípad si ešte tiež rád prostredníctvom inšpekcie pozriem, aj keď sme nedostali podnet.
Vláda je pri moci šiesty mesiac. Vidíte nejakú vážnu chybu v jej fungovaní?
Myslím si, že nie. V úvode sa sústredila na odstránenie vecí, ktoré sme v minulosti kritizovali. Boli to otázky zdravotníckych poplatkov, nezákonného odobratia invalidných dôchodkov. Sústredila sa na prípravu rozpočtu. Hodnotenia medzinárodných inštitúcií a investorov slovenskej ekonomiky dali jasne najavo, že rozpočet je dobre pripravený.
Vláda sa chcela vyhnúť korupcii a klientelizmu. Neukazujú politické nominácie do podnikov so štátnou účasťou, že ste sa tomu neubránili?
Nominácie sa nedajú spájať s korupciou.
Ale s klientelizmom áno.
S klientelizmom tiež nie. Až konanie takýchto štruktúr v prospech blízkych by sa dalo takto hodnotiť.
Klientelizmus je aj uprednostnenie ľudí, ktorí sú vám bližší, pred odborníkmi. Nie?
A odkiaľ viete, že nie sú odborníci?
Alexander Rezeš v Transpetrole je odborník?
Pán Rezeš je nominácia HZDS. My sme s ňou nesúhlasili a dali sme to dostatočne najavo.
Premiér preberá hlavnú politickú zodpovednosť. Nebol to predsa len výsmech občanom?
Nie. Z hľadiska toho, aká významná je dozorná rada a on je len zástupca menšinového akcionára, myslím si, že médiá tomu prikladajú väčšiu politickú váhu, ako je skutočnosť.
Prečo nebol premiér schopný povedať Vladimírovi Mečiarovi - nie?
Koaličná zmluva hovorila jasne.
Nepôsobí to tak, akoby sa premiér obával o vlastnú funkciu a stabilitu koalície?
Bezpochyby sa neobáva, koaličná zmluva je jasná. Hlavná zodpovednosť je na HZDS.
Nepovedal si premiér, že ide o takú vec, pre ktorú nemá význam dohnať koalíciu na pokraj jej rozpadu?
Takáto vec koalíciu neohrozuje. Podľa mňa vydrží štyri roky bez ohľadu na to, či Rezeš je, alebo nie je v nejakej funkcii.
Nebola ústupkom aj nominácia Igora Urbana za tajomníka Bezpečnostnej rady? Neustupuje premiér Fico HZDS aj preto, aby sa nedohodlo na inej vláde s opozíciou?
To určite nie. Chceme, aby sa naplnilo programové vyhlásenie vlády a situácia na Slovensku sa zlepšila.
Chodíte s Mečiarom na koaličné rady. Ako tam vystupuje?
Pragmaticky.
Neprejavuje sa emotívne tak, ako je známe z minulosti?
Rokujeme o problémoch, ktoré trápia občanov.
Nedávno boli komunálne voľby. Volili ste Moniku Beňovú za primátorku Bratislavy?
Samozrejme, koho iného som mal voliť. Bola by dobrou alternatívou.
Vášho straníckeho šéfa táto otázka rozhnevala. Prečo, keď ju ani on, ani nikto z vedenia vo volebnej kampani nepodporil?
Akože nie? Podporil ju premiér, ja, minister financií. Podpora bola taká, akú si vypýtala. Za krátku volebnú kampaň som podporil asi tridsiatich. Akú formu kampane zvolili, takú zrealizovali. Monika chcela predovšetkým tú formu podpory, ktorú aj dostala, cez list, ktorý bol aj na webovej stránke a ostatných volebných materiáloch.
Monika Beňová je v nemilosti predsedu. Aký politický osud ju teraz v Smere čaká?
Žiadnu ťažkú situáciu by som tam nevnímal. Je vicežupankou, europoslankyňou.
Má šancu byť opäť poslankyňou národného alebo Európskeho parlamentu?
Podľa mňa má.
Budete ju vnútri strany podporovať?
Vždy som ju podporoval. Podporujem každého z našich ľudí, ktorí pracujú a majú výsledky. Rovnako ju podporuje aj predseda.
V Smere ste boli podľa kandidačnej listiny aj výsledkov volieb dvojkou. Cítite sa stále dvojkou v strane? Nezískavajú väčší vplyv iní ľudia z okolia premiéra?
Čím väčšie množstvo ľudí bude mať vplyv, tým lepšie. Nie je to dané poradím na kandidačnej listine. Stačí sa pozrieť na prácu Mareka Maďariča, ako sa dostal do popredia. Chcel by som, aby aj ďalší podpredsedovia boli iniciatívnejší.
Premiér Fico po prejave prezidenta povedal, že by mal mať takých prejavov viac. Nevyzvali ste ho nepriamo na vystúpenie vy?
Prezident je mimoriadne nezávislý. Je výhodou, že môže fungovať ako zjednocovateľ politickej scény, ako určitá motivácia pre strany, aby sa zjednotili v práci pre občana. Citoval iba ústavu, ktorá hovorí o sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomike. Hovoril tiež o tom, že fungujúce reformy sú také, ktoré dokážu ľudia bezbolestne znášať.
Bude mať Ivan Gašparovič podporu Smeru v prezidentských voľbách?
To je ešte veľmi ďaleko.
Nie sú tie vzťahy také dobré, že to môžete povedať aj teraz?
Nevieme, či bude opäť kandidovať. Myslím si, že Ivan Gašparovič je dobrý prezident.
Skončilo sa pripomienkové konanie k Špeciálnemu súdu a stanovisko ministerstva vnútra vraj je, že súd treba zachovať. Je to tak?
Áno. Vidíme priestor na jeho existenciu, aj keď sám si myslím, že jeho postavenie je neštandardné. Je však viac dôvodov na jeho existenciu ako proti nej.
Je toto stanovisko strany Smer?
Áno, ten názor je rovnaký. Konkrétny model bude ešte predmetom rokovaní.
Kľúčové teraz bude, ktorý súd bude pre Špeciálny súd odvolací a to, či budú títo sudcovia potrebovať previerky Národného bezpečnostného úradu. Ste za tieto previerky?
Môj osobný názor je, že áno, že by mali byť preverení.
Z návrhu ministra spravodlivosti Harabina na zrušenie súdu vyplynulo, že všetky rozpojednávané kauzy by sa museli vrátiť na začiatok konania, aj tie, čo sú v odvolaní. Nepomohlo by však práve toto obžalovaným, ktorí sú podozriví zo závažných trestných činov?
Mohlo by to ohroziť väzbu.
Nevyrušuje vás, že takto premýšľa minister, ktorý má bojovať proti korupcii a organizovanému zločinu?
Myslím si, že to v tejto chvíli nič nenaznačuje.
Stále chodíte obedovať do jedálne ministerstva?
Keď mi vyjde čas, tak vždy.
Ten ľudový imidž vám niekto poradil?
To nie je o imidži, ale o tom, že sa rýchlo a jednoducho najem. Na ministerstve je typické to, že sa stanete znalcom párkov. Večer, keď pracujete, tak si môžete dať akurát párky, preto je strava v jedálni mimoriadnym občerstvením. Viete, koľko ľudí sa ma tam na všeličo opýta, na čo by inak príležitosť nebola?
Autor: IGOR STUPŇAN, MONIKA ŽEMLOVÁ