Po tom, čo centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu pre eurozónu o štvrť bodu po päťročnom maxime 3,5 percenta, prezident ECB Jean-Claude Trichet povedal, že úrokové sadzby zostanú „nízke“ a inflačná hrozba leží „v hornom rozmedzí“.
Trichet tiež naznačil, že centrálna banka môže spomaliť zo svojho tempa pri zvyšovaní úrokových sadzieb a sústrediť sa na monitorovanie ekonomických údajov začiatkom budúceho roka, keď silnejšie euro a nemecká daň z pridanej hodnoty môžu zatieniť ekonomické vyhliadky.
Spomalenie rastu v USA bude hladké
Európske akciové trhy sa po komentároch Tricheta priblížili k desaťdňovému maximu, keď obchodníci stanovili ceny, vychádzajúc z pomalšieho cyklu zvyšovania sadzieb. Niektorí ekonómovia sa však stále nazdávajú, že ECB zvýši úrokové miery vo februári.
Jean-Claude Trichet povedal, že súhlasí s názorom americkej centrálnej banky (Fed), podľa ktorej ekonomické spomalenie rastu v USA bude hladké. Odmietol komentovať nedávne prudké posilnenie sa eura voči doláru, ktoré by mohlo uškodiť vývozom eurozóny, lebo by ich predražilo.
Euro prudko stúplo o viac ako štyri percentá oproti doláru za posledné tri mesiace, sčasti vďaka očakávaniam, že ECB bude naďalej zvyšovať úrokové sadzby v protiklade k Fedu. Trichet zopakoval skoršie komentáre, že „prílišná nestálosť“ menových trhov je nežiaduca.
Britská centrálna banka Bank of England nechala sadzby v rámci druhého najväčšieho hospodárstva v Európe na úrovni päť percent. Libra dosiahla minulý týždeň 14-ročné maximum 1,98 dolára. Táto hodnota by podľa niektorých analytikov mohla zmierniť ďalšie nárasty úrokových sadzieb, a to aj za stúpajúceho rizika inflácie. Ceny bývania vo Veľkej Británii stúpli ročnou mierou 9,6 percenta za tri mesiace do novembra, čo je najrýchlejšie tempo od marca 2005, informoval Halifax House Price Index.
Môžu mzdové prírastky prikŕmiť infláciu?
Ekonómovia upozorňujú, že ECB sa viac zameriava na vážený priemer eura voči balíku mien než na jeho hodnotu voči doláru. „ECB tvrdí, že pokles dolára je súčasťou akejsi žiaducej globálnej obnovy rovnováhy,“ povedal Erik Nielsen, hlavný európsky ekonóm londýnskej firmy Goldman Sachs. „Dôležité však je, že by ho malo sprevádzať zvýšenie hodnoty ázijských mien, čo sa zatiaľ nestalo.“ Trichet odmietol rozoberať menové pohyby v Ázii.
Podtextom šiesteho zvýšenia úrokových sadzieb počas roka, ku ktorému pristúpila Európska centrálna banka, je názor politikov, že inflačné tlaky pretrvávajú, hoci novembrová miera inflácie 1,8 percenta bola v porovnaní s minulým rokom pod stropom centrálnej banky. Ten sa nachádza tesne pod dvoma percentami.
So silnejúcim ekonomickým rastom a poklesom nezamestnanosti, ktorá je nižšia oproti nedávnym rokom vo výške 7,7 percenta, sa politici obávajú, že mzdové prírastky môžu prikŕmiť infláciu. Trichet povedal, že nárast miezd by mal „brať do úvahy vývoj produktivity a stále vysokú úroveň nezamestnanosti“.
Nemeckí strojári a metalurgovia, ktorí by mali začať rokovania o platoch vo februári, získali politickú podporu pre svoje výzvy, aby sa ukončila éra mzdovej regulácie, ktorá udržiavala firmy konkurencieschopnými.
Autor: JOELLEN PERRY Uverejnené so súhlasom The Wall Street Journal Europe, (c) 2006, Dow Jones & Company, Inc.