Niektoré vtáky, najmä vrabce poľné, škorce lesklé či drozdy, spôsobujú v zime pri nedostatku potravy škodu na ovocných drevinách. Vyzobávajú totiž pupene, ktoré sú základom budúcej úrody - najčastejšie na ríbezliach a čerešniach. Predídeme tomu ich prikrmovaním od polovice decembra až do ústupu mrazov a roztopenia hrubšej vrstvy snehu a námrazy.
Na kŕmenie je najvhodnejšia vtáčia búdka so strieškou zhotovená z dreva či plastov alebo kolové kŕmidlo. Kŕmidlá pre vtáky dostať v špecializovaných predajniach. Umiestňujeme ich na miesta chránené pred mačkami a pred zamokrením. Sú to najmä hrubšie vetvy stromov, balkóny alebo steny budov vyššie ako tri metre. Kŕmidlá treba pravidelne čistiť, aby sme predišli ochoreniam vtákov. Nezabúdajme ani na napájanie vtákov čistou vlažnou vodou, hlavne v mrazivých dňoch, pri poľadovici a pri inovati na záhradných drevinách. V záhradke sú na kŕmenie, ale aj hniezdenie vtákov vhodné živé ploty, napríklad z vtáčieho zobu, hlohu, bazy, dráča či zo šípovej ruže alebo stromy jarabiny a kaliny.
Pre rôzne druhy vtákov sú vhodné rôzne krmivá. Napríklad sýkorky majú rady semená slnečnice, prosa, ovsa, ľanu, maku a ovsené vločky a loj (bez soli). Nedávame im chlieb, kvasené pečivo ani slané zvyšky potravy.
Hmyzožravé vtáky si našu pozornosť v zime naozaj zaslúžia. Veď napríklad párik sýkorky bielolícej, ktorý hniezdi dvakrát do roka a vyvedie až do dvanásť mláďat, kŕmi svoje potomstvo výlučne hmyzom. Uloví pritom asi tisíc kusov hmyzu denne. Žltochvost domový zase kŕmi mláďatá húsenicami, drozd čvikotavý a drozd čierny vyhrabávajú pre mláďatá hmyz zo zeme. Ďateľ veľký vyberá dlhým lepkavým jazykom škodcov z dreva. Dudok chocholatý loví lietajúce blanokrídlovce a na zemi zbiera chrobáky. Ozdoba záhrady - stehlík pestrý - kŕmi mláďatá najprv hmyzom a neskôr semenami burín (do záhrady ho môžeme prilákať bodliakom).