teľ poisťovni uhradí za vydanie tzv. akceptačného listu. Pôjde o potvrdenie o tom, že ku dňu vydania akceptačného listu uplynuli sporiteľovi aspoň dva roky od zápisu prvej zmluvy o dôchodkovom sporení do registra poisťovne, resp. sporiteľovi uplynuli dva roky od prestupu do inej dôchodkovej spoločnosti. Najvyššia možná provízia pre sprostredkovateľa za získanie jedného klienta pre penzijnú spoločnosť bude podľa novely predstavovať 6 percent z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.
Na budúci rok sa maximálna provízia stanoví na 1036 korún za jednu zmluvu. Maximálna výška poplatku za správu dôchodkového fondu v rámci druhého penzijného piliera klesne zo súčasných 0,08 percenta na 0,075 percenta z objemu dôchodkových úspor. Po troch rokoch od vzniku fondu sa maximálny poplatok za správu fondu zníži z 0,07 percenta na 0,065 percenta z výšky spravovaných aktív.
Limitovať sa budú aj najvyššie možné náklady penzijných firiem na marketingovú činnosť, a to od roku 2008 na tisícnásobok priemernej mesačnej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.
Podľa ministerky práce Viery Tomanovej od júla budúceho roka by sa mal stať druhý dôchodkový pilier dobrovoľný aj pre mladých ľudí, ktorí sa prvýkrát zamestnali. „Každý občan, ktorý už povinne vstúpil do systému, alebo by do druhého piliera mal povinne vstúpiť, sa bude môcť rozhodnúť, že zostáva v prvom pilieri,“ povedala Tomanová.
Možnosť vrátiť sa späť do prvého, priebežného piliera, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa, by podľa Tomanovej mali mať aj ľudia, pre ktorých bol vstup do kapitalizačného piliera nevýhodný. Analýzu, týkajúcu sa celého dôchodkového systému, pripraví podľa ministerky rezort práce do konca marca budúceho roka.