miera nezamestnanosti sa však stále dá podľa analytika Róberta Prega z Tatrabanky vyhodnotiť ako vysoká. „Veľkú časť tvoria dlhodobo nezamestnaní. Ich štruktúra netvorí dostatočný rezervoár pre chýbajúce kvalifikované sily, ktoré na trhu chýbajú,“ povedal Prega. Tento problém vníma skôr ako sociálny, nie ekonomický. „V niektorých profesiách sa už prejavuje problém nedostatku kvalifikovaných pracovných síl,“ povedal Pavol Kárász z SAV.
Výška priemernej mesačnej mzdy bola v treťom štvrťroku 18212 korún. V porovnaní s 3. štvrťrokom minulého roku je to nárast o 7,7 percenta. Reálna mzda vzrástla o 2,7 percenta. Najrýchlejší relatívny prírastok nominálnej mzdy bol v oblasti nehnuteľností a prenájmu 11,3 percenta. Rýchlejšie ako v priemere za hospodárstvo rástla aj mzda v školstve o 10,8 percenta, v zdravotníctve a sociálnej pomoci o 9,8 percenta. Najpomalšie rástla mzda zamestnancov v ťažbe nerastných surovín o 5,5 percenta. „Rast miezd vo verejnom sektore súvisí s tým, že rok 2006 bol volebným rokom. Je to efekt tohto roku,“ povedal analytik Prega.
Analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová si myslí, že v určitých odvetviach je možné, že rast miezd súvisí s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily.
Vysoký ekonomický rast v treťom štvrťroku na úrovni 9,8 percenta je spôsobený sezónnosťou a ekonomike nehrozí prehrievanie. „Treba si uvedomiť, že je to údaj za štvrťrok. Priemerný celoročný rast bude okolo 7,5 percenta,“ povedal analytik SAV Pavol Kárász.
Riaditeľ sekcie národných účtov a cien Štatistického úradu Pavol Baláž ho tiež považuje za „jednorazové vyskočenie“, ktoré je logickým výsledkom vysokých investícií v minulom období. Analytici však aj v budúcom roku očakávajú rast na úrovni 8 percent. Podľa Kárásza bude dôležité udržať zdravý ekonomický rast z dlhodobého hľadiska.
„Vysoký rast ekonomiky nemusí nevyhnutne znamenať rast inflačných tlakov a prehrievanie ekonomiky. Rast HDP bol totiž ťahaný najmä investíciami, nielen spotrebou,“ povedala Valachyová. Podľa odhadov Národnej banky sa však momentálne ekonomika nachádza nad svojimi kapacitnými možnosťami. Vyššiu infláciu nepredpokladá ani Prega: „Posilňovanie kurzu koruny bude tlmiť inflačné tlaky, ktoré môže vyvolať silný domáci dopyt a spotreba.“
Analytici sa nevedia zhodnúť, ako na súčasný vývoj zareaguje centrálna banka. Valachyová si myslí, že zvýšenie úrokov nie je vylúčené. Podľa Pregu je to však málo pravdepodobné.