„Máme doteraz najsilnejšie potvrdenie, že na povrchu Marsu miestami tečie voda,“ vyhlásil šéf vedeckého tímu americkej Národnej agentúry pre letectvo a vesmír (NASA) Michael Meyer pri prezentácii objavu.
Americká sonda Mars Global Surveyor obieha okolo Marsu od roku 1997. Fotografie takmer celej planéty vedci porovnali s aktuálnymi snímkami. Zmeny terénu dokazujú výskyt vody.
Keďže pomery na planéte sa podľa vedcov v posledných mesiacoch výrazne nemenili, je možné, že prúd vody vytryskuje aj na iných miestach. Voda sa na povrch dostáva z podzemných zásobníkov, v ktorých je chránená pred teplotnými extrémami.
Existuje život mimo Zeme?
„Posledné zistenia zmenili môj názor na Mars. Teraz už skôr verím, že na Marse je život,“ povedal John Murray z Open University v Londýne.
Podľa profesora Jozefa Masarika na Marse môže byť život, ale iba v jednoduchej podobe. „Môže ísť o tie najprimitívnejšie organizmy ako baktérie alebo prvoky. Ak sa to potvrdí, tak to budú podobné organizmy, ako žijú hlboko v oceánoch Zeme. Mohli sa vyvíjať iba pod povrchom.“
Podmienky na život v minulosti boli na Marse pravdepodobne horšie ako dnes. Vyspelejšie organizmy tam preto ani neboli.
Let na Mars v nedohľadne
NASA už ohlásila zámer dostať človeka na Mars. Predstupňom bude stabilná základňa na Mesiaci. Pre Európsku vesmírnu agentúru (ESA) môže cesta k červenej planéte viesť priamo zo Zeme.
Jedným z hlavných cieľov vesmírnej cesty bude aj potvrdenie života na našej najpríbuznejšej planéte. Moduly bez ľudskej posádky dokážu priniesť vzorky iba v obmedzenom množstve.
Podľa Murraya sa na Mars v najbližších rokoch nedostaneme. Hmatateľný dôkaz získame, až keď dokážeme na ňom pristáť.
„Hovoríme minimálne o dvadsiatich rokoch. Technológia je už pripravená, je to však otázka politickej vôle a peňazí,“ predpovedá Murray.
JOHN MURRAY
z Open University v Londýne spolupracuje s ESA. S tímom vedcov v roku 2005 prezentovali dôkazy prítomnosti ľadu na planéte.
JOZEF MASARIK
z FMFI UK v Bratislave, z katedry jadrovej fyziky a biofyziky, spolupracuje s NASA na vyhodnocovaní výsledkov sondy Mars Oddysey. Simuloval podmienky na planéte Mars a pôsobenie kozmického žiarenia.
(jk)
Autor: JURAJ KONÍK