Nové pohľady na veľmocenské spory

John Lewis Gaddis: Studená vojna • Slovart j BBratislava 2006 • Preklad Igor Kšiňan

John Lewis Gaddis: Studená vojna Slovart j BBratislava 2006 Preklad Igor Kšiňan


Studená vojna je relevantným príspevkom vydavateľstva Slovart do mapy poznatkov o mrazivej hmle konfliktu veľmocenských blokov. Zrejme uplynul práve ten správny čas na literatúru faktu s tematikou obdobia, ktoré svojou protirečivosťou a krutými aspektmi politickej hry zasahovalo do životov ľudí takmer v nezmieriteľných, po zuby ozbrojených táboroch.

Odstup sedemnástich rokov dáva šancu na pohľady s čoraz väčšou mierou nadhľadu a čoraz menším, ak už aj nie nulovým balastom ideologických nánosov. Gaddis neskĺzava do pasívnej enumerácie javov. Nezaťažuje laického čitateľa siahodlhým vymenúvaním detailov zbrojárskych triumfov veľmocí z danej éry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Potešili by vojenského historika, štandardný adresát hladný po informáciách na obohatenie historického prehľadu ich absenciu za ujmu nepovažuje.

Autor nerezignuje na obsažnosť faktografickej roviny ako takej – vyberá sa však skôr cestou radenia parciálnych udalostí do kontextu. Upratuje ich do príbehu, ktorému sa dá najmä s ohľadom na časový odstup od opisovaných udalostí naozaj porozumieť.

Zostáva pritom rozprávačsky nonšalantný. Nezabúda na rozmer posolstva aktuálnej generácii amerických vysokoškolákov. Vychádza z úrovne ich kultúrneho rozhľadu, svoj výklad buduje na zámere ponúknuť namiesto amorfnej zmesi čistej chronológie kontinuitné rozprávanie s ohľadom na východiská a výsledky.

Ctí si kauzalitu, svoju autorskú stratégiu rozvíja v siedmich kapitolách korešpondujúcich s dominantami éry. Niekde je ukážkovo dôsledný, inde podlieha menej funkčnej skratke.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad pasážam o opatrných začiatkoch studenej vojny v rokoch delenia sfér vplyvu veľmocí po druhej svetovej vojne sa dá vyčítať nevyvážená pozornosť voči udalostiam. Ak by ktosi očakával jednoznačné objasnenie dosahov Marshallovho plánu na vývoj v stredoeurópskej oblasti, zostane sklamaný - naša geopolitická oblasť medzi priority autora nepatrí.

Väčšie uznanie treba vyjadriť kapitole o počiatkoch, vývoji a útlme pretekov v atómovom zbrojení. John Lewis Gaddis účinne vysvetľuje, prečo našťastie - neprišlo k reálnemu použitiu atómovej sily. Ako sebavedomý autor si dokonca dovolí fiktívny odsek s vykreslením opaku. Treba uznať, že katastrofická vízia čitateľa vyburcuje a účinne dokáže mieru autorovej suverenity v ovládaní textovej situácie.

SkryťVypnúť reklamu

V podobe mott sa v knihe cituje Machiavelli, Disraeli i Truman.

Publikácia ponúka esejisticky ladené úvahy o fenoméne nedostatočnej a občas nemožnej komunikácie medzi národmi, ideologickými systémami a geopolitickými celkami. Autor sa nedáva uväzniť len rovinou vojenských a politických aktov, moment studenej vojny ako geopolitickej súťaže v súlade s reálnym priebehom vecí aplikuje aj na oblasť technológií, vedy a kultúry.

V súvislosti so záverečnými štádiami napätia medzi blokmi mu nemožno uprieť odvahu a originalitu v konštruovaní hypotéz o príčinách zlyhania koncepcie sveta rozdeleného železnou oponou.

Venuje sa zástoju osobností ako Ján Pavol II. (na viacerých miestach sa cituje legendárne: „Nebojte sa!“), Michail Gorbačov a Teng Siao-pching. Na základe tézy o zlyhaní politiky uvoľňovania Gaddis prichádza k záveru o obyčajných ľuďoch s potenciálom zničiť dlhoročne budovaný systém a zvrátiť beh histórie.

SkryťVypnúť reklamu

Isteže, renomovaný historik má oprávnený nárok pousmiať sa, podobne ako v prípade nemnohých drobných faktografických nepresností. Popularizátor dejín má však nárok aj na takúto optiku, hlavne, že udalosti nefabuluje v nekontrolova­ných a nekorektných rozmeroch.

Hoci je knižnozáložkové tvrdenie o rovnakej úrovni faktografie a rozprávačského majstrovstva marketingovo zveličené, medzinárodne uznávanému Gaddisovi rozhodne nemožno uprieť zaujímavú a inšpiratívnu reflexiu ťaživého historického obdobia.

Autor: ZUZANA BELKOVÁ (Autorka je publicistka a literárna kritička)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 581
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 302
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 113
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 332
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu