komisie, ktoré si včera vypočul prezident George Bush. Či sa nimi bude riadiť, zatiaľ jasné nie je.
Význam správy dokumentuje aj to, že v čase, keď jej text čítal šéf komisie James Baker, všetky významné americké televízie prerušili vysielanie pravidelných programov. Do vysielania promtne zaradili spravodajstvo z Kongresu, kde správu zverejnili.
Komisia žiada významnú zmenu irackej politiky počas budúceho roku. Americké vojská by sa mali stiahnuť do začiatku roka 2008 z bojiska. Niekoľko desiatok tisíc vojakov by sa namiesto bojových akcií malo sústrediť na výcvik a podporu irackých jednotiek.
„Všetky bojové brigády môžu Irak opustiť v prvom štvrťroku 2008. V tom čase, by tam mohli zostať len jednotky spolupracujúce s irackým vojskom a jednotky rýchlej reakcie,“ píše sa v správe, ktorá varuje pred vážnymi dôsledkami, ak Bushova admistratíva nebude urýchlene konať. Nečinnosť môže viesť k pádu irackej vlády, humanitárnej katastrofy, šíreniu konfliktu do iných krajín regiónu a posilneniu al-Káidy.
Komisia navrhla vláde priame rokovania so Sýriou a Iránom. Tie by mali pomôcť riešiť situáciu v Iraku a mohli by viesť k obnoveniu izraelsko-palestínskeho mierového procesu. Pred zbraňami by teraz mala dostať prednosť diplomacia.
Baker tiež odporúča, aby Bush zastavil hospodársku a vojenskú pomoc irackej vláde, ak nepokročí v bezpečnostných a politických reformách.
Prezident po stretnutí s členmi komisie a jej predsedami, bývalým šéfom diplomacie Jamesom Bakerom a exkongresmanom Lee Hamiltonom, vyhlásil, že ich návrhy bude brať „veľmi vážne“ a včas upraví americkú politiku. Podotkol však, že on a ani Kongres „nebudú súhlasiť so všetkými návrhmi“. Nespresnil však, ktoré nepovažuje za správne. Správa sa bude zrejme vyhodnocovať niekoľko týždňov.
Americké médiá už niekoľko dní informujú o záveroch komisie. Bush sa od niektorých bodov vopred dištancoval. Tvrdí, že hodnotiacich správ bude viac - jednu z nich dokončuje Pentagon. Odmieta akýkoľvek harmonogram odchodu, hoci ani panel nehovorí o pevnom termíne - iba odporúča. Taktiež sa zdráha začať priame rokovania s Iránom a Sýriou. Ako napísal Washington Post, z rozhovorov členov komisie vyplynulo, že neočakávajú, že by sa Bush ich radami riadil.
Nový vietor pritom prichádza aj s dezignovaným ministrom obrany Robertom Gatesom. V utorok ho jednomyseľne schválil vojenský výbor Senátu. Gates vyhlásil, že Spojené štáty potrebujú v Iraku nový prístup „USA určite v Iraku nevyhrávajú,“ povedal. Jeho vyhlásenie je v rozpore s prezidentom Bushom, ktorý v októbri povedal: „Absolútne vyhrávame.“
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, Michigan