Živé vysielanie sa začalo včera minútu pred pol deviatou večer. Prvým hosťom bol francúzsky prezident Jacques Chirac, ktorý sa označuje za sivú eminenciu televízie. Prvé hodiny vysielania mohli vidieť iba vo Francúzsku.
Signál televízie sa do sveta začne šíriť dnes o pol deviatej večer. Cez káblové a satelitné vysielanie sa dostane do Európy, na Blízky východ, do Afriky, Washingtonu a na pôdu OSN v New Yorku.
Myšlienka francúzskej spravodajskej televízie vznikla v období invázie do Iraku v roku 2003. Francúzska vláda a prezident Jacques Chirac sa snažili zásah amerických a britských vojsk pribrzdiť, ich argumentom však svetové médiá venovali iba minimálnu pozornosť. Politické prepojenie na televíziu preto hneď od začiatku spochybňuje objektivitu spravodajstva.
„Nezávislosť bude televízia obhajovať iba ťažko. Francúzska vláda má dominantné postavenie,“ hodnotí pozadie France 24 mediálna analytička Monique van Dusseldorp z mediálneho výskumného centra v Amsterdame. Hlavným dôvodom založenia televízie je podľa nej politika.
„Súčasné medzinárodné spravodajstvo prináša jednostranný pohľad,“ obhajoval pre AP vznik televízie jej riaditeľ Alain de Pouzilhac. Po anglickej verzii al-Džazíry bude vraj France 24 predstavovať tretiu cestu. Van Dusseldorp si však myslí, že francúzsky pohľad nemusí byť pre zvyšok sveta zaujímavý.
Televízia bude mať v konkurencii svetových spravodajských televízií ako CNN, BBC alebo al-Džazíra ťažkú úlohu. Odlíšiť sa chce tým, že pôjde viac do hĺbky. Záujem o mediálne slabšie pokryté oblasti sveta demonštruje vizuálom. Africký kontinent je zobrazený ako ľadovec a iba mierne vytŕča nad hladinu.
„Publikum môžu nájsť najmä v krajinách hovoriacich po francúzsky. Otázne však je, či získajú dostatok inzerentov,“ odhaduje van Dusseldorp. France 24 neponúka novinárske hviezdy svetového formátu. Stavia na francúzskych žurnalistoch, nové tváre hľadá iba v Európe.
Televízia bude spočiatku vysielať vo francúzštine, angličtine a arabčine. Neskôr má pribudnúť aj španielska verzia. Najväčšieho slovenského káblového operátora France 24 zatiaľ neoslovila.
Russia Today - drahá propaganda bez divákov
Po roku vysielania televízia Russia Today plní len čiastočne to, čo si vedenie Ruskej federácie od nej sľubovalo. Po anglicky hovoriaci občania majú možnosť dozvedieť sa, ako udalosti vníma oficiálne Moskva. Všetko, čo Russia Today vysiela, je viac či menej podarená štátna propaganda. Z rozpočtu dostáva televízia 30 miliónov dolárov. Rusi investovali 35 miliónov dolárov do televízneho kanála pre Latinskú Ameriku, ktorý bude vysielať od budúceho roku, a do arabskej verzie Rusia Alaum.
Ruskí senátori konštatovali, že Russia Today nemá očakávaný počet divákov, čo je podľa nich preto, že programy sú „konjunkturálno-politické“. Prvý ruský, 24–hodinový kanál v angličtine je určený pre „vzdelaného diváka, ktorý sa zaujíma o Rusko, ale málo o krajine vie“. Tak charakterizoval vysielanie programový riaditeľ Sergej Fontov. V programe sú spravodajské materiály, ekonomické, športové novinky a dokumentárne filmy, ktoré sa viac ako problémami zaoberajú históriou, opisom zlepšujúcej sa situácie, krásami prírody či umom ruského človeka.
(pp)
Autor: JURAJ KONÍK