Tom Waits - Orphans
Anti
Niečo podobné tento výstredný americký pesničkár nenahral. Na troch diskoch nájdete 54 piesní, ktoré predstavujú všetky polohy legendárneho speváka a skladateľa - od country popevkov, cez džezové balady až po drsné industriálne vypaľovačky. Dať Waitsa pod stromček je ako nasypať podeň neho množstvo horúcich uhlíkov. Bob Dylan - Modern Times30 rokov trvalo, kým sa Bob Dylan vrátil na vrchol americkej hitparády. Podarilo sa mu až s jeho najnovším albumom Modern Times. Jeho novinka je pozoruhodná tým, že majster sa vracia hlboko do histórie. Moderné časy sú plné nádherných swingových a bluesových melódií a predstavujú Dylana v jeho vrcholnej forme.
Elvis Costello a Allen Toussaint - The River In Reverse
Universal
Všetko, čoho sa Elvis Costello dotkne, stojí za pozornosť. Tentoraz spojil sily so slávnym neworleanským hudobníkom Allenom Toussaintom. Album The River in Reverse, zložený z nových a starých piesní, je poctou zničenému rodnému Toussaintovmu mestu. Hurikán Katrina mu odniesol nahrávacie štúdio a Costello mu takýmto spôsobom podal pomocnú ruku.
J. J. Cale and Eric Clapton - The Road To Escondido
Warner
J. J. Cale zásoboval Claptona v minulosti nádhernými skladbami ako napríklad Cocaine alebo After Midnight. Po rokoch konečne prišiel čas, aby obaja nahrali spoločný album. Road To Escondido je prešpikované country, džezom, blues a rokenrolom. Je to veľmi poctivý album, ktorému dominuje Caleovo pesničkárstvo a Claptonove gitarové majstrovstvo.
Moby - Go:The Very Best Of Moby
EMI
Prvý výberový album, zahŕňajúci všetky najväčšie hity, ktoré tento talentovaný newyorský hudobník nahral a naspieval. Hity Feeling So Real, We Are All Made Of Stars, Why Does My Heart Feel So Bad? dopĺňajú dve novinky so zaujímavými speváčkami - New York, New York s Debbie Harry a Slipping Away (crier la vie) s Mylene Farmer.
Depeche Mode - The Best of Depeche Mode vol.1
EMI
Depeche Mode majú za sebou už dve kompilácie hitov. Tentoraz stavili na klasický výberový model ich najlepších singlov. Aby to nezostalo iba pri notoricky známych skladbách ako Personal Jesus, Walking In My Shoes, Never Let Me Down Again alebo I Feel You, pridali aj jednu novú pesničku Martyr.
The Beatles - Love
EMI
Nie je to typický album Fab Four, skôr práca "piateho" člena The Beatles Georga Martina a jeho syna Gilesa, ktorí sa rozhodli zmixovať a pospájať rôzne pesničky slávnej štvorice. Tie boli neskôr použité v muzikálovom projekt Cirque du Soleil a Beatles v podniku Mirage v Las Vegas. Je to album plný prekvapení a sľubuje nové zážitky s najslávnejšími piesňami 20. storočia.
Tom Petty - Highway Companion
Warner
Tom Petty sa rozhodol vydať sólový album, ktorý je oproti jeho rockovým vypaľovačkám skôr komorným dielom. Na prvé počutie pôsobia jeho piesne príliš obyčajne, ale časom sa objaví ich krása. Highway Companion, ktorý produkoval "Wilbury" Jeff Lynne, je jeho najlepším počinom od albumu Wildflowers.
Thom Yorke - Eraser
EMI
Dlhoočakávanou sólovou nahrávkou líder známej britskej skupiny Radiohead potvrdzuje do akej miery je práve on dušou skupiny. V spolupráci s vychyteným producentom Nigelom Goodrichom však tentoraz svoj nenapodobiteľný hlas nenavliekol do gitarového zvuku. Thom Yorke si kúpil laptop a vytvoril pomocou neho deväť osobitých skladieb s hypnotizujúcimi elektronickými rytmami, s nasamplovanými jemnými praskotmi a pukotmi, ktoré pradú na pozadí melancholických melódií. V skladbe Eraser spieva o tom, že čím viac sa človek snaží niečo vymazať, tým viditeľnejším to urobí, a v ďalšej skladbe zase hovorí: „Zašiel si ďaleko/ čo si zistil je/ že nie je čas na analýzu/ na premyslenie vecí do hĺbky/ aby dávali zmysel." Je to ďaleko viac než len materiál, ktorý vyplnil štúdiovú pauzu jeho domovskej skupiny.
Sting - Songs from the Labyrinth
Universal
Populárny anglický pesničkár už dávno patrí ku popovým klasikom a tak sa najnovšie rozhodol obrátiť pozornosť ku svojím kolegom, či presnejšie predchodcom z takzvanej vážnej hudby. Siahol do archívu majstra kúzelných melódií Johna Dowlanda (1563-1626) a vybral si z neho 23 skladieb. Namiesto rockovej kapely sa zavrel do štúdia len s hráčom na lutnu Edinom Karamasovom a sám svoju tradičnú basgitaru vymenil za druhú lutnu. Spojenie rôznych storočí funguje skvele, podrobnejšie dôvody jeho vzniku popisuje Sting v booklete albumu.
Björk - Surrounded
One Little Indian/ Wegart
Toto je i nie je nový prírastok v diskografii osobitej islandskej speváčky, ktorá dokázala do popu prepašovať množstvo experimentov. Surrounded je krásny kovovo bordový box siedmich CD, ktoré sú zároveň DVD. Odborne sa tomu hovorí dual disc, čo jednoducho povedané znamená, že ide o obojstranné disky. Na prvej strane sú vždy postupne všetky sólové albumy Björk, na druhej ich remastrované verzie v najnovších hi-fi štandardoch zvuku a všetky videoklipy k jednotlivým nahrávkam. Ideálny vianočný darček, ktorý určite nikto nezahodí, ani nevymení.
V/A - Colours are brighter
Rough Trade/ Wegart
Urobiť šťastné Vianoce nielen sebe, ale aj iným umožníte kúpou tejto nahrávky. Celý výťažok z tejto kompilácie totiž putuje na konto charitatívnej organizácie Save the Children, ktorá sa snaží pomáhať deťom v rozvojových krajinách. Nahrávka však funguje univerzálne - určite ňou nepokazíte hudobný vkus vlastným potomkom, ani sebe. Pod trinástimi skladbami sú totiž podpísané zaujímavé postavy britskej scény ako Franz Ferdinand, Belle and Sebastian, Flaming Lips alebo Four Tet. A ak ešte niekto váha, je tu aj zberateľská motivácia: väčšina interpretov prispela novými pesničkami určenými "pre deti a tiež pre odrastených", ako znie podtitul tohto vydareného albumu.
Uri Caine plays Mozart
Winter & Winter/ Hevhetia
V názve tohto CD je ukryté všetko. Americký pianista a skladateľ sa pohráva s hudbou Mozarta. Jeden z najzaujímavejších príspevkov v roku výročia génia klasickej hudby však stojí za bližšiu pozornosť. Caine, známy zo svojich postmoderných spracovaní Mahlera, Bacha a ďalších starých majstrov, si opäť do štúdia prizval hudobníkov, ktorí podobne ako on dokážu s predlohou a žánrami nakladať veľmi slobodne. Už v úvode téma klavírnej sonáty C dur prechádza do jazzových variácií, známej melódii zo Symfónie č. 40 G mol zase ubrali na pochmúrnosti, aj známe Turecké rondo tu nájdete vo veľmi nezvyklej verzii. Funguje to, vďaka virtuozite hráčov, ktorí okrem tradičných nástrojov využívajú i elektrickú gitaru, bicie či gramofóny.
Al di Meola - Consequence Of Chaos
Telarc Jazz / Divyd
Veľmajster gitary po rokoch opustil svoj jazzový lubový nástroj a opäť sa chopil "plnej" rockovejšej gitary. Obnovil aj družbu so svojím niekdajším zamestnávateľom, klaviristom Chickom Coreom, ktorý na novinke hosťuje. Na bicích hrá aj ďalšia legenda, Steve Gadd. Príjemné farbičky a nevtieravý moothjazzový zvuk, ktorý neruší, má asi "na svedomí" producent a klávesista Barry Miles. Tento album vás s vianočného snenia nevyruší.
Joe Zawinul & WDR Big Band - Brown Street
BirdJam / Divyd
Pred rokom sa vo viedenskom klube, ktorý vedie klávesový mág Joe Zawinul, konal mimoriadny koncert - majster vystúpil s jedným s najlepších jazzových orchestrov na svete, kolínskym WDR Big Bandom. Prearanžované skladby z obdobia Weather Report, ale i Zawinulove sólové kúsky znejú úžasne. Kapelu posilňujú vážne osobnosti - basista Victor Bailey, bubeník Nathaniel Townsley a perkusionista Alex Acuňa. Toto je jeden z jazzových albumov nielen tohto roka.
Hiromi - Spiral
Telarc Jazz / Divyd
Hiromi je fenomenálna klaviristka pôvodom z Japonska a v jej svetovo preslávenom triu hrá slovenský bubeník Martin Valihora (tretím členom je britský basista Tony Grey). Na treťom albume trochu ukľudnila svoju bezbrehú energiu a techniku a vybrala sa smerom do pokojnejších, romantickejších končín. Ako vždy sa necháva mocne inšpirovať vážnou hudbou aj progresívnym rockom. Hiromi je absolútny originál a návštevnosť nedávneho bratislavského koncertu svedčí o tom, že jej hudba zaberá.