Miroslav Žbirka - Dúhy + Best Of Tour DVD
Universal
Posledný album slovenského slávika vyšiel pred rokom, ale tohtoročná reedícia vychádza spolu so zaujímavým DVD. Ide o koncertný záznam zo Žbirkovho posledného turné po Slovensku, doplnený o vtipné historky zo zákulisia. Okrem toho tam nájdete aj zopár videoklipov, fotogalériu, ako aj dve nové piesne.
Richard Müller - Čo bolo, bolo
Universal
Rozsiahly výberový album slovenského speváka, zahŕňajúci všetky obdobia jeho hudobnej dráhy od Banketu až po jeho newyorské dobrodružstvo. Okrem notoricky známych hitov Po schodoch, Štěstí je krásná věc alebo Nahý 2 tam nájdete aj novú pesničku Čo bolo, bolo, ktorá vznikla taktiež v New Yorku.
Hapka a Horáček - Strážce plamene
Universal
Piaty spoločný album Strážce plamene od tejto českej dvojice ponúka množstvo slávnych mien. Na ich albume sa vôbec po prvýkrát predstavuje Jaromír Nohavica, ktorý s Janou Kirschner naspieval spoločný duet První noc v novým byte. Okrem nich tam nájdete Dana Landu, Hanu Hegerovú alebo slovenskú herečku Szidi Tobias.
Slobodná Európa - Bestofka
Opus
Slobodná Európa je jedna z najlepších kapiel na Slovensku. Albumy vydáva síce raz za sto rokov, ale vždy je dôvod na oslavu. Bestofka je výberom toho najlepšieho od tejto v súčasnosti päťčlennej kapely a obsahuje aj novú pieseň - Kapitalizmus. Ostatných 25 piesní sú malými hymnami niekoľkých punkových generácií.
Longital - Výprava
Slnko records
Keď sa spievajúca basgitaristka Šina s gitaristom a spevákom Danom Salontayom rozhodli robiť vlastnú hudbu, založili si kvôli tomu kapelu Dlhé diely a vydavateľstvo Slnko records. Odvtedy uplynulo päť rokov, počas ktorých sa z Dlhých Dielov zmenili na Longital a svoj osobitý pesničkový svet stihli vybrúsiť do dokonalosti. Ich súčasná tvorba je jednou z mála slovenskej produkcie schopnej obstáť vedľa toho najzaujímavejšieho, čo sa dnes deje na hudobnej scéne vo svete. Silné melodické nápady, neošúchané aranžmány skvele mixujúce tradičné nástroje s elektronikou, svojské texty. Čo viac si môže človek želať? Už len to, aby sa táto nahrávka dostalo do čo najviac uší.
Marián Varga a Moyzesovo kvarteto
Pavian music
Prvou zásadnou udalosťou roka, ktorý dostal názov Rok slovenskej hudby, je návrat Mariána Vargu do nahrávacieho štúdia po dlhej pauze. Ešte viac času uplynulo od prvej spolupráce nášho klasika s Moyzesovým kvartetom, no keďže stretnutie po rokoch zafungovalo skvele na pódiu, vznikol nápad vydať ho aj na albume. Okrem deväťčasťovej Vianočnej suity, ktorú Moyzesovci nahrali ešte na album Collegia Musica, tu nájdete niekoľko ďalších skladieb tvoriacich prierez celou Vargovou tvorbou. Zo Smutnej rannej električky, Z ďatelín, Možno a ďalších aj po rokoch sála sila, ktorej ešte pridáva na intenzite zaujímavá kombinácia zvuku a oduševneného výkonu sláčikového kvarteta s akustickým klavírom hlavného protagonistu.
Vladimír Godár - Mater
Pavian records
Ďalšou zásadnou udalosťou a vážnym kandidátom na domáci album roka je nový projekt Vladimíra Godára so speváčkou Ivou Bittovou, súborom Solamente Naturali, zborom bratislavského konzervatória a mladým dirigentom Marekom Štrynclom. Cyklus veľmi pôsobivých skladieb prepojených témou matky okrem odbornej kritiky a širšieho publika už zaujal aj legendárneho šéfa legendárneho nemeckého vydavateľstva ECM records, ktoré album prevzalo do katalógu a distribuje ho všade okrem Slovenska a Čiech. Godár sa tak, ako prvý slovenský skladateľ vôbec, dostal do exkluzívnej spoločnosti klasikov súčasnej hudby ako sú Arvo Pärt či Gija Kančeli.
Ľubica Salamon-Čekovská - Passing Impressions
Hevhetia
Profilová nahrávka jedného z najvýraznejších talentov mladej skladateľskej generácie.
Album Ľubice Salamon-Čekovskej (1975) otvára a končí skladba Fragment a elégia v dvoch rôznych úpravách (bajan, resp. sláčiky), medzi nimi ešte nájdete Šesť piesní pre soprán a klavír, dvojčasťový Klavírny koncert a kompozíciu Fraktál pre komorný orchester. Našu domácu interpretačnú špičku diriguje Angličan David McQueen, o produkciu nahrávky sa postaral ďalší talentovaný mladík, Japonec Dai Fujikura. A keby sa niekto chcel vyhovárať, že hudba sa mu páči, ale jej nerozumie, v booklete CD nájde rozhovor, kde jednotlivé skladby vysvetľuje sama autorka. Album vyšiel v exkluzívnom audiofilskom formáte.