Politici vystúpeniu nič zásadné nevyčítali, ale ani ho osobitne nevyzdvihli. Ak sa aj objavila kritika, bývalá i súčasná vláda ju skôr museli vyčítať medzi riadkami.
Prezident Gašparovič napríklad ocenil reformy bývalej vlády, keď povedal, že Slovensko sa držalo cieľov vytýčených Programom vlády SR v roku 2002 a dosiahlo "veľmi dobré makroekonomické ukazovatele" a že reformy boli nevyhnutné.
Súčasne však dodal, že im prospieva "väčší súlad, pokojnejšie tempo a menšia ostrosť krokov".
Podporil myšlienku moderného sociálneho štátu, ktorú často spomína aj premiér Robert Fico. Vyhlásenie súčasnej vlády označil za "sociálne ambiciózne", ale aby bolo úspešné, bude potrebné jednoznačnejšie podporovať záujem o vedomosti.
Premiér Fico prejav privítal, lebo "v žiadnom prípade nerozdeľoval politickú scénu". Dokonca by vyzval prezidenta, aby mal čo najčastejšie takéto verejné vystúpenia.
Poslanec SNS Jozef Ďuračka prejav pochopil ako "obhajobu našej koalície". Poslankyňa HZDS Zdenka Kramplová povedala, že prejav bol štruktúrovaný ako správa o stave republiky. Považuje ho za vyrovnaný a "kvituje", že prezident vyzval koalíciu a opozíciu, aby vytvárali prostredie na presadenie záujmov v prospech občanov.
Šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu sklamalo, že prezident sa nevenoval klientelizmu, korupcii a rodinkárstvu v súvislosti s nomináciami štátu do podnikov. Prejav mu pripomínal prednes programového vyhlásenia s tým, že sa venoval všetkému, ale bez návrhu riešení. Dzurinda však neupodozrieva prezidenta, že chcel podporiť vládu. "Ak vyzýval na pokračovanie reforiem, skôr sa to Ficovi ťažko počúvalo, lebo on ich ničí," povedal šéf SDKÚ.
Za pozitívne označil, že prezident dal dôraz na poznatkovú ekonomiku, hoci vláda ide v rozpočte proti nej. Fico povedal, že rozpočet sa v oblasti vzdelávania zvýši o 900 miliónov korún. Odporučil spýtať sa SDKÚ, čo so "sekerou" 20 miliárd korún, ktorú zanechali v Sociálnej poisťovni. Premiér by radšej dal miliardy do školstva "ako platiť krky súkromných správcovských dôchodkových spoločností".
Opozícia s úsmevom hodnotila niektoré pasáže prejavu, kde prezident spomenul pre neho alarmujúcu informáciu, že vodu z viacerých horských studničiek v Tatrách nemožno piť, lebo je zdraviu škodlivá, alebo že by sa malo ráznejšie presadzovať zatepľovanie a rekonštrukcia bytov.
Politológ Grigorij Mesežnikov nepostrehol v prejave nejaké posolstvo. "Sú problémy, o ktorých sa nezmienil alebo len okrajovo a žiadali by si razantnejšie vyjadrenie, to sa nestalo," povedal politológ.
Nedokázal ani dešifrovať, prečo sa rozhodol prezident vystúpiť. "Vyzeralo to dramaticky, že sa vyjadrí k niečomu závažnému, nakoniec sa vyjadril všeobecne k stavu spoločnosti," dodal Mesežnikov.
Prejav prezidenta prijali poslanci bez emócií. Vystúpenia bývalého prezidenta Rudolfa Schustera vyprovokovali politikov k väčším vášňam. Dzurinda na otázku SME, v čom boli prejavy Schustera a Gašparoviča odlišné, po chvíli zamyslenia povedal: "Pán prezident Schuster priamo útočil na mňa a myslel si, že na tom vyhrá prezidentskú kampaň. Prezident Gašparovič nebol útočný."
Autor: sp