Deväť pracovníkov protiteroristického centra Scotland Yardu z elitného oddelenia SO15, ktorí prileteli do Moskvy a chceli včera začať pracovať, zažilo prvé sklamanie zo sľubovanej spolupráce s ruskými kolegami. Bývalý ruský agent Andrej Lugovoj (na snímke TASR/AP), najdôležitejší svedok, ktorý sa 1. novembra stretol v Londýne s Litvinenkom, je nedostupný.
Práve po schôdzke s ním sa začal Litvinenko cítiť zle. Lugovoj tento rok od 16. októbra do 1. novembra trikrát cestoval z Moskvy do Londýna a štyrikrát sa stretol s Litvinenkom. Britskú políciu zaujíma, prečo v lietadlách aj hotelových izbách, kde býval Lugovoj, zostali stopy po polóniu 210.
Spolupracovať s Britmi má ruská prokuratúra. Tá pristúpila na verziu, že Lugovoj je otrávený a neschopný výsluchu. Pritom ho už raz vyšetrili a bol úplne zdravý. „Ak to lekári umožnia, bude vypočutý,“ povedal včera ruský generálny prokurátor Jurij Čajka. Dodal, že dúfa v skoré vydanie ruských emigrantov Berezovského a Čečena Achmeda Zakajeva, o ktorých Moskva intenzívne Londýn žiada.
Podľa novinárov si Čajka kladie určité podmienky pre spoluprácu s britskými tajnými službami. Na rozdiel od Lugovoja ďalší bývalý agent KGB Michail Trepaškin po výsluchu Scotland Yardu túži.
Lenže je vo väzení, kam ho na štyri roky poslal ruský súd za údajné vyzradenie štátneho tajomstva. Väzenská služba včera vydala vyhlásenie, ktoré nádeje Trepaškina a britských vyšetrovateľov zmarilo: „Nedopustíme, aby sa odsúdený za vyzradenie štátneho tajomstva stal zdrojom informácií pre tajné služby cudzích štátov."
Trepaškin, do roku 1997 agent Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) tvrdí, že k vražde Litvinenka má čo povedať. V roku 2004 ho odsúdili aj za dodávanie tajných informácií z Ruska Litvinenkovi a Berezovskému, v tom čase už žijúcim v Londýne. Trepaškin v roku 2002 varoval Litvinenka, že on a jeho rodina sú v nebezpečí.
Britom sa zrejme nepodarí vypočuť dve najdôležitejšie osoby v prípade, pretože tomu bránia ruské úrady. To u britských kriminalistov upevňuje podozrenie, že za všetkým sú ruské tajné služby. Ako napísali britské The Times s odvolaním na nemenovaný vysoko postavený policajný zdroj: „FSB zostáva hlavným podozrivým."