KDH ostáva silné na Orave, Liptove, v Trnave, aj na východnom Slovensku, porážku utrpelo v Banskej Bystrici. SNS prišla o primátora Žiliny, ale ako tradične sa viac než inde presadila na Kysuciach, v Žilinskom okrese, na Orave, alebo na hornej Nitre. SDKÚ má väčšinu v bratislavskom mestskom parlamente, silná je aj v ďalších veľkých mestách. HZDS zas svoje pozície obhájilo najmä na vidieku Trenčianskeho a Žilinského kraja. Za svojimi očakávaniami na juhu zaostala SMK, často však preto, že si maďarskí kandidáti konkurovali.
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že za straníckymi baštami treba hľadať najmä etnické, religiózne, demografické a sociálne dôvody. Zvláštna je podľa neho pozícia Smeru, pri ktorom sa o tradičných baštách zatiaľ nedá hovoriť. „Je to veľká strana, ktorá prebrala značnú časť voličov HZDS a ľavice. Jej voličská základňa je zastúpená rovnomernejšie, slabší sú vo veľkých mestách, najmä v Bratislave.“
Prišli aj prekvapenia
Najväčším prekvapením volieb je oslabenie pozície SNS v Žiline, kde doterajšieho primátora a predsedu SNS Jána Slotu po 16 rokoch na čele radnice strieda kandidát SDKÚ Ivan Harman. Národniari sa výrazne oslabili aj v mestskom parlamente, kde získali 6 kresiel a ich počet tak klesol o polovicu.
V desiatich okresoch, kde SMK dosiahla v júnových parlamentných volieb najlepší výsledok, sa jej podarilo získať len jedného primátora okresného mesta, a to v Dunajskej Strede. V tomto okrese získala SMK v parlamentných voľbách viac ako 86 percent hlasov.
SMK však nemá primátora v takých „baštách“ ako sú mestá Komárno, Nové Zámky alebo Galanta. Mesežnikov pripomína, že dôvodom sú pomery v SMK, kde viac bývalých členov strany kandidovalo proti jej súčasným nominantom. Príkladom je Komárno, kde oficiálneho kandidáta SMK Lajosa Horvata porazil „nezávislý“ doterajší primátor Tibor Bastrnák. Je síce poslancom parlamentu za SMK, ale pre kandidatúru si v strane dočasne pozastavil členstvo.
Aj v bašte môžu byť praskliny
Prekvapením je aj prehra pravice v niektorých mestských častiach Bratislavy.
Dlhoročného starostu Ružinova a podpredsedu SDKÚ Pavla Kuboviča strieda nominant koalície Smer-SMK-HZDS-SF Slavomír Drozd, vládne strany získali kreslá starostov aj v Rači, Karlovej Vsi a Záhorskej Bystrici. V Petržalke za starostu zvolili niekdajšieho ministra školstva a terajšieho nominanta Smeru Milana Ftáčnika, v 40-člennom zastupiteľstve však bude čeliť 37 poslancom za koalíciu SDKÚ-KDH.
Väčšinu stratila pravica aj v Trenčíne, ktorá v minulých voľbách získala 22 z 25 poslancov. Tentoraz sa dvojbloku SDKÚ-KDH podarilo obhájiť len 9 mandátov, udržal si však primátora.
Pozície naďalej stráca aj bývalá parlamentná strana KSS. Kým v minulých voľbách samostatne získala 32 starostov, tentoraz bola úspešná len v 13 prípadoch, tradične v okresoch severovýchodného Slovenska.
Poslancom sa nestal ani nový predseda komunistov Jozef Hrdlička, ktorý kandidoval v Trenčíne.