mestnávateľských zväzov a združení, ako aj Konfederácia odborových zväzov.
Republiková únia zamestnávateľov k návrhu novely nezaujala postoj, lebo vládou schválený obsah novely ešte musí prerokovať vo svojich orgánoch, povedal minister.
Ten počas rokovania akceptoval len jednu pripomienku sociálnych partnerov, ktorá sa týkala možnosti odvolania členov regulačnej rady aj „z iných dôvodov“. Takýto dôvod odvolania členov tohto orgánu preto novela obsahovať nebude. Šéf rezortu hospodárstva však upozornil, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví už prehral žaloby na Ústavnom súde a vláda v takomto prípade nemôže členov regulačnej rady odvolať.
Úrad kritizuje oklieštenie nezávislosti
Regulačný úrad má proti návrhu novely stále výhrady, hoci ju vláda 15. novembra schválila v pozmenenom znení. Predseda úradu Karol Dvorák včera povedal, že je zle načasovaná. Európska komisia totiž pripravuje novú spoločnú koncepciu európskej energetickej politiky a vďaka nej sa zmení európska energetická legislatíva.
„Je nepochybné, že slovenská energetická a regulačná legislatíva musí byť harmonizovaná s európskymi nariadeniami a smernicami. Preto by bolo vhodné regulačnú novelu posunúť do obdobia, keď bude schválená spoločná európska energetická stratégia,“ povedal Dvorák.
Európska komisia by mala novú stratégiu prerokovať na summite Európskej únie v marci budúceho roka.
Regulačný úrad má najväčšie výhrady k zasahovaniu ministerstva hospodárstva do jeho činnosti, čo ohrozuje jeho nezávislosť. „Nevieme si predstaviť ani nárast agendy a problémov súvisiacich so vstupom ministerstva do procesu cenového konania,“ povedal Dvorák.
Kritizuje aj to, že schválením novely zákona sa skráti funkčné obdobie doterajších členov regulačnej rady.
„Považujeme to prinajmenšom za neštandardné, ak nie protiústavné, aby sa novelou zákona ukončilo funkčné obdobie právoplatne vymenovaných členov regulačnej rady,“ oznámil vo svojom stanovisku regulačný úrad.
Dĺžka regulácie je otázna
Vláda chce novelou regulačného zákona zaviesť aj cenovú reguláciu energií pre domácnosti a maloodberateľov v dĺžke päť rokov a pre veľkoodberateľov počas troch rokov. „Na základe požiadavky Európskej komisie sme dali do regulačnej novely časový limit pre reguláciu cien energií,“ povedal nedávno šéf rezortu hospodárstva.
Protimonopolný úrad však do dvoch rokov musí vypracovať správu o stave liberalizácie trhu s energiami. „Na základe tejto správy môžeme prechodné obdobie regulácie skrátiť,“ dodal Jahnátek.
Vládou schválená novela by mala ponechať súčasný systém vymenovania regulačnej rady. To znamená, že „relevantné združenie odberateľov“ nebude mať v regulačnej rade svoje zastúpenie.