nejšie, ako bola trhová cena. Enel, ktorý je 66-percentným vlastníkom elektrární, to komentuje ako prejav dobrej vôle. „Je to pre nás akoby investícia do budúcnosti, extra náklady, ktoré berieme na seba,“ povedal šéf skupiny Enel Fulvio Conti. Zdôraznil, že elektrárne nebudú výmenou za tento krok vládou nijako kompenzované.
Zníženie ceny silovej elektriny pre domácnosti Conti v žiadnom prípade nepovažuje za formu krížovej dotácie. „Všetky ostatné ceny budú naďalej sledovať trendy trhu.“
Celkový výpadok v príjmoch je pritom asi 800 miliónov korún. Zvyšných 400 miliónov korún je podľa Contiho suma, ktorú štát dlhuje elektrárňam na poplatkoch. Ide napríklad o poplatky na vynútenú výrobu uhoľných elektrární, poplatky za vodu alebo stabilitu sústavy.
Enel zdôrazňuje, že napriek tomuto kroku nemieni ustúpiť z plánovaných investícií do elektrární. „Na našom pláne investovať v najbližších rokoch 72 miliárd korún sa nič nemení,“ povedal Conti.
Vláda pomohla 4 percentám
Vláda nezvýšenie cien elektriny považuje za svoju prácu. „S ministrom hospodárstva sme vytvárali, vytvárame a budeme vytvárať tlak na monopoly a na regulačný úrad, aby sa pri určovaní cien brala do úvahy sociálna situácia obyvateľstva, obrovské zisky monopolov a priaznivý vývoj cien ropy a kurzu amerického dolára oproti slovenskej korune,“ povedal premiér Robert Fico.
Úspešné rokovania vlády s dotknutými spoločnosťami potvrdil aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. „Pri elektrárňach musela zasiahnuť vláda, úrad totiž nemá právomoci hovoriť do silovej elektriny,“ povedal predseda úradu Karol Dvorák. Keby vláda nerokovala s elektrárňami, so Slovenskou elektrizačnou a prenosovou sústavou a s distribučnými spoločnosťami, cena elektriny by podľa neho stúpla zrejme o 4 percentá.
„Ak by sa však podarilo uviesť zákon o regulácii sieťových odvetví od januára 2007 v skrátenom legislatívnom konaní, mohlo dôjsť k razantnejšiemu zlacneniu,“ povedal Jahnátek.
Nezvýšenie cien elektriny je však podľa Dvoráka zároveň výsledkom tvrdých rokovaní s distribútormi a „nie je výsledkom vládneho tlaku“.
Slovenské elektrárne nechceli presne uviesť, za koľko predali silovú elektrinu domácnostiam. Podľa úradu bola výsledná cena na úrovni 1657 korún za MWh. Slovenské elektrárne pritom donedávna uvádzali, že po zľavnení predávali jednu MWh za 1600 korún. Podľa našich informácií to však bolo ešte menej, silová elektrina pre domácnosti sa predávala asi za 1561 korún za MWh.