Voličov údajne podplácali v Petržalke, najviac podozrivých prípadov sa však objavilo v obciach, kde žijú Rómovia Ústredná volebná komisia (ÚVK) nezaznamenala počas sobotňajších komunálnych volieb vážnejšie porušenie moratória a volebné zápisnice pravdepodobne podpísali všetky komisie, povedal predseda komisie Andrej Danko.
Napriek viacerým podozreniam z porušovania moratória sa tak zrejme nezopakovala situácia z májových volieb starostu v bratislavskej Petržalke, keď tamojšia komisia odmietla podpísať zápisnicu.
Podozrenia z kupovania hlasov sa však opäť objavili v Petržalke. Televízia Markíza priniesla informácie, podľa ktorých sa tu kupovali voličské hlasy. Vyplácanie peňazí nakrútila na kameru. Ráno v deň volieb pred istým podnikom stálo niekoľko desiatok ľudí a čakali na autá, ktoré ich mali odviezť k volebnej miestnosti. Svedok uviedol, že v aute ľuďom jasne povedali, koho majú voliť. Za odvolenie potom dostal v aute 300 korún.
Informácie o údajnom kupovaní hlasov prevažne rómskych voličov prišli z Krompách, Michaloviec, Rožňavy, ale aj Veľkého Krtíša či Fiľakova.
Kandidáti sa pokúšali podplatiť Rómov
V rómskej osade pri Žarnovici mal neznámy páchateľ ponúkať dvesto korún za hlas pre kandidáta na primátora Kamila Danka (Smer-SNS-HZD). Ten nakoniec vo voľbách aj zvíťazil. Smer aj Danko takéto obvinenia odmietajú.
Podozrenia z kupovania voličov jedným z kandidátov na primátora riešili aj v okrsku číslo 3 v Sečovciach, kam chodia voliť prevažne rómski voliči z osady na Novej ulici. "Ja som nič nedostal, ale viem, že rozdávali po 150 až 200 korún za hlas," povedal nám jeden z nich. Predseda okrskovej volebnej komisie Mikuláš Tóth uviedol, že sa to nepotvrdilo, ale zaujímavá bola predpoludňajšia volebná účasť - z 1421 oprávnených voličov prišlo voliť okolo 500, prevažne rómskeho pôvodu. Tóth priznáva, že popoludní sa odohral priamo vo volebnej miestnosti incident, keď sa jeden z rómskych voličov začal rozčuľovať, že on nedostal peniaze: "Museli sme ho vykázať z miestnosti."
V najväčšej rómskej osade Angi mlyn v Michalovciach, kde žije približne 1500 Rómov, sa mali kupovať voličské hlasy. Na podozrenia s kupčením upozornila miestnu volebnú komisiu polícia. Niekoľkí Rómovia mali údajne "zadržiavať" až tristo občianskych preukazov obyvateľov osady s tým, že im ich mali vydávať až pred vstupom do volebnej miestnosti. Následne po odvolení im mali vyplácať finančnú odmenu.
Oznámenie o údajnom podplácaní voličov v Ružomberku zaevidovala tamojšia obvodná volebná komisia. Podľa neho mali osoby z KDH ponúkať Rómom peniaze za podporu ich kandidáta. Podľa predsedníčky komisie Žofie Struhárovej oznámenie dostali od riaditeľa TV Ruža v Ružomberku Jozefa Daniša, ktorý informoval vedúceho odboru vnútorných vecí Obvodného úradu v Ružomberku, že osoby z KDH obchádzajú Rómov a platia 250 korún za prísľub voliť za primátora ich kandidáta Michala Slašťana. Podľa jeho informácií peniaze roznáša v mene KDH rómska kandidátka na poslankyňu Kroščenová. Krajský tajomník KDH Ján Ondrejka povedal, že nikto z ich členov neponúkal voličom peniaze za hlasovanie vo voľbách.
Porazení kandidáti sa môžu obrátiť so sťažnosťami na Ústavný súd.
Autor: lyv, mpo, eta, čtk