Je možné označiť víťaza volieb? Politici akoby s tým mali problém.
"Je to veľmi zložité. Dá sa vychádzať z informácií predsedu Štatistického úradu, ale to je veľmi nepresná charakteristika. Iné je post primátora hlavného mesta a niečo iné post starostu obce Príkra. Moje hodnotenie je limitované časom a dostupnými informáciami. V podstate sa skopírovali parlamentné voľby."
Vyhrali vládne strany?
"Zrejme áno. Najmä v stredne veľkých mestách vládne strany niečo získali na rozdiel od opozície, ktorá si zväčša udržala niektoré pozície, a inde aj stratila."
Čo bolo teda pre vás najväčším prekvapením týchto volieb?
"Určite účasť. Čakal som nižšiu. Je to najpríjemnejšie prekvapenie. Bodaj by to bol začiatok stabilizácie a ďalšie voľby by sa neočakávali so strachom, že účasť bude katastrofálne nízka."
Bola však najnižšia v histórii komunálnych volieb.
"Pokles nebol taký dramatický. Pri parlamentných a regionálnych voľbách bol pokles výraznejší a tendencia je dôležitejšia ako reálny stav. Prognózy boli, že účasť bude nižšia."
Prečo ľudia prišli voliť? Zdá sa, že voľby viac zaujali v mestách.
"Časť ľudí to mohla vnímať ako istú odvetu za parlamentné voľby. Keby prišli súčasní sympatizanti Smeru, jeho výsledok by musel byť výrazne lepší. Ako keby chceli voliči vyvažovať vplyv a moc. Kto jeden typ volieb vyhrá, v najsledujúcich to má ťažšie. V roku 2002 v Bratislave suverénne vyhrala SDKÚ parlamentné voľby, sebavedome išli do komunálnych volieb a neuspeli."
Ako vysvetliť paradox, že v Bratislave sa stal znovu primátorom kandidát pravice, strácala však v mestských častiach?
"Smer, najmä v Bratislave, trpí nedostatkom príťažlivých kandidátov."
Monika Beňová takou kandidátkou nebola?
"Určite nie. Keby nemala silného protikandidáta, bola by dobrým lákadlom. Jej kampaň tiež skôr smerovala k pravému stredu a tam ťažko mohla uspieť."
Čakali ste porážku doterajšieho primátora Žiliny, šéfa SNS Jána Slotu?
"Nemôžem povedať, že by som ju čakal, ale neprekvapilo ma to. Štyri volebné obdobia je dosť na to, aby sa tento chlieb prejedol. Môže byť pravda, že Slotovi voliči brali jeho víťazstvo ako hotovú vec. Papučový volič je nanič, ak nepríde k urne."
Mobilizovali voličov nového primátora Ivana Harmana hrubé Slotove spôsoby?
"Určite. Bol to ukážkový príklad toho, že na každú akciu je reakcia. Takou bolo jednak zjednotenie opozície, výber vcelku prijateľného kandidáta a dobrá kampaň. Jej súčasťou bola aj akási antikampaň, ktorú si robil Slota sám, najmä po parlamentných voľbách."
Žilina bola Slotovou baštou. Bude mať jeho neúspech vplyv na fungovanie koalície a SNS?
"Môže mať, lebo Slota bude mať viac času. Je to pre premiéra Roberta Fica zlá správa. Zrejme si bude chcieť vydobyť lepšie postavenie v koalícii. Doteraz sa o to nesnažil, pretože ho pozícia v Žiline uspokojovala. Na samotnú SNS to nebude mať vplyv."
V krajských mestách sa presadzujú kandidáti so silným straníckym zázemím. Prečo sa stal Prešov, kde zvíťazil nezávislý kandidát Pavel Hagyari, výnimkou?
"Treba ísť do histórie. V Prešove sa najskôr rozvadili politici pravice, potom boli nedisciplinovaní voliči ľavice. Strany v istom momente podliehajú ilúzii, že v meste, ktoré je ich baštou, musia vyhrať s akýmkoľvek kandidátom. Ale z tých, ktorí boli v minulosti stranícky odstavení, sa stávajú nepríjemní súperi. Tak sa v Prešove vynulovali aj pravicové, aj ľavicové strany. Je to príklad, ako strany môžu zlyhať, keď si nevytvárajú personálne zázemie pre voľby, netestujú si kandidátov, presadzujú skôr mocenské hľadiská a volič akoby ich nezaujímal. Potom musí prísť sprcha, aby vytriezveli."