Od marca, keď sa skončilo funkčné obdobie Elene Kohútikovej, je tento post prázdny. A to aj napriek tomu, že zavedenie eura v roku 2009 je jednou z hlavných priorít vlády. Premiér Robert Fico pritom zhruba v polovici októbra sľúbil, že v priebehu dvoch až štyroch týždňov predloží vláda návrh na vymenovanie nového viceguvernéra. Od Ficovho sľubu však už ubehlo viac ako šesť týždňov. Doteraz nikoho oficiálne neponúkol. Viceguvernéra navrhuje vláda, schvaľuje parlament a vymenúva prezident.
Prečo nedodržal slovo
Nedodržanie premiérovho sľubu zdôvodňuje jeho hovorkyňa Silvia Glendová takto: „Premiér to nechce uponáhľať, keďže vláda prikladá procesu prístupu Slovenska k spoločnej európskej mene, ktorý bude v kompetencii tohto nového viceguvernéra, veľkú dôležitosť.“ Výber kandidáta na viceguvernéra Národnej banky podľa Glendovej „prebieha“. Tvrdí, že sa „v prvom rade prihliada na odbornú spôsobilosť kandidáta“.
Národná banka však už viackrát zdôraznila, že neobsadenie postu jej robí problémy. „Predlžovanie vnímam negatívne. Už to trvá veľmi dlho,“ povedal pre SME guvernér centrálnej banky Ivan Šramko.
Národná banka musí improvizovať. Oblasti, ktoré má riadiť viceguvernér, musí dočasne zverovať iným členom Bankovej rady. „Treba sa tým veľmi intenzívne zaoberať. Takáto improvizácia v riadení, ak to trvá dlhodobo, má negatívne dôsledky,“ povedal Šramko.
Myslí si, že aj v Bankovej rade sú ľudia, ktorí by mohli túto funkciu zastávať. „Viackrát som prezentoval, že tam máme dosť schopných ľudí,“ povedal Šramko. Medzi kandidátmi na viceguvernéra z prostredia centrálnej banky sú podľa kuloárov členovia Bankovej rady Karol Mrva a Peter Ševčovic. Mrvovi sa pritom v piatok skončilo prvé funkčné obdobie. Šramko už poslal na vládu návrh na jeho opätovné vymenovanie za člena Bankovej rady. Vláda o tom zatiaľ nerokovala.
Fico koncentruje moc
Kandidáti teda sú, ale premiér Fico stále váha. Politológ Grigorij Mesežnikov tvrdí, že premiér zatiaľ nenavrhol viceguvernéra, lebo hľadá kandidáta, ktorý by bol určitou odbornou autoritou, ale zároveň bude Ficovi politicky lojálny. Zladiť tieto dve veci je podľa Mesežnikova ťažké. Predpokladá, že premiér sa snaží získať vplyv na menovú politiku aj cez obsadenie tohto postu. „Personálne nominácie vlády a Smeru sa opierajú o princípy politického vplyvu a koncentrácie moci. On takto postupuje pri všetkých nomináciách,“ povedal politológ.
Podľa ekonómov môže Fico svojím váhaním znovu vniesť na trh neistotu. „Zvyšuje to nervozitu na finančnom trhu a sťažuje rokovania s Európskou centrálnou bankou a Európskou komisiou, čo môže skomplikovať prípravu na euro,“ povedal hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Osobu viceguvernéra zodpovedného za menovú politiku vnímajú trhy podľa ekonóma UniBanky Viliama Pätoprstého „ako kľúčovú pre nastavenie a komunikáciu menovej politiky“. Dodal, že „v období prípravy ekonomiky na prijatie eura je takéto zdržanie ešte viac citlivé“.