nemocnice a kaziaceho upravený vzhľad centra mesta.
Dom obývali Rómovia, väčšina ich dlhodobo neplatila nájomné ani poplatky za vodu a energie. Veľká väčšina z nich, asi 40 rodín, skončila v dvoch pestro pomaľovaných kontajnerových domoch na okraji mesta. Dve rodiny vysťahoval asi sto kilometrov do okolia Prostějova, štyri ešte ďalej, do Jeseníkov blízko poľskej hranice.
Krok radnice vyvolal rozporné reakcie. Odsúdila ho väčšina médií aj politikov, padali obvinenia z rasizmu nielen zo strany vysťahovaných Rómov. Iní sa však Čuňka zastali. Podľa nich iba ukázal, ako treba bez falošnej solidarity zaobchádzať s „neprispôsobivými spoluobčanmi“, ktorí si zvykli žiť na náklady druhých.
Podľa Čuňka by si radnica namiesto kritiky zaslúžila pochvalu, že nikto neskončil na ulici a že sa postarala aj o rodiny, ktoré podľa zákonov na žiadne náhradné bývanie nemali nárok. „Pavlačák“ vraj bolo treba zbúrať preto, že sa stal životu nebezpečným a mohol kedykoľvek spadnúť.
Viceprimátor Vsetína Lubomír Gajdušek obvinenia z rasizmu popiera. Na kraji mesta podľa neho nevytvorili rómske geto, kontajnerové byty sú iba prechodným bydliskom. Aspoň pre tých, ktorí sa budú správať zodpovedne, platiť nájomné a o byty sa starať. „Po čase ich opäť zaradíme do poradovníka čakateľov na nové byty a môžu sa odsťahovať do iných častí mesta,“ povedal starostov zástupca, ktorý sám vychováva dve adoptované rómske deti. „Nerád o tom takto hovorím, pri adopcii sme nehľadeli na to, či sú rómske, alebo nie,“ dodáva.
Vsetínčania si za svojím starostom väčšinou stoja. Čunek bez problémov obhájil post starostu a získal aj kreslo senátora. „Čo iné s nimi mal robiť,“ pýta sa asi tridsaťročná Dana vychádzajúca z kultúrneho domu stojaceho naproti mestskému úradu. „Vy novinári ste nevideli, ako to okolo toho domu vyzeralo,“ dodáva a potvrdzuje historky, že sa obyvatelia mesta báli okolo „pavlačáku“ chodiť do nemocnice. Dom hrôzy, ako ho vraj miestny nazývali, medzitým už zbúrali. Na jeho mieste má byť na budúci rok park a parkovisko.
Na webovej stránke radnice sú fotky, dokumentujúce ako „pavlačák“ pred zbúraním vyzeral, a idylické snímky, v akých útulne zariadených bytoch Rómovia žijú teraz v kontajnerových domoch. Je tu tiež možné pripojiť podpis pod petíciu na podporu starostu.
„Stačí, aby okolo prešlo nákladné auto a spadne nám to na hlavu,“ sťažuje si Roman Tulej, ktorému radnica s rodinou našla byt vo vzdialenej obci Čechy pod Kosířem pri Prostějove. Starý dom z nepálených tehál stojí v ostrej zákrute uprostred obce, zvonka na ňom vidieť trhliny na omietke, zvnútra navlhnuté steny. Tulejovci v ňom bývajú jedenásti, manželia so šiestimi deťmi, mladučká nevesta jedného zo synov s vlastným dojčaťom a ďalší príbuzný. Podľa otca rodiny sa im mesto vyhrážalo odobratím detí, ak ponúknutý dom neprijmú. Sprostredkovateľ vsetínskej radnice dom od predchádzajúcej majiteľky odkúpil za 320-tisíc českých korún, miestnym tvrdil, že ho chce ako chalupu pre seba. Tulejovci za dom splácajú 460-tisíc. Tvrdia, že boli podvedení, zmluvu pod nátlakom podpísali ešte predtým, ako dom videli.
„Tvrdili nám, že je naše prisťahovanie dohodnuté s miestnym starostom. Ten sa o nás však dozvedel, až keď sme sa išli na radnicu prihlásiť,“ hovorí Tulej. „Ako môže niečo také starosta veľkého mesta urobiť malej obci? Je to sprosťárna,“ sťažoval sa starosta Čiech Zdeňek Máder.
Gajdušek vydieranie popiera. „Všetky domy sú užívateľné,“ hovorí na obvinenia, že rodiny dostali domy nevhodné na obývanie. Popiera tiež, že by na „pavlačáku“ boli rodiny bez dlhov. Ak ho vraj nemali priamo na nájomnom, nazbieral sa im na pokutách za omeškanie nájomného.
Čunek má pre ľudovcov získať nových voličov
Vsetínsky starosta a čerstvý senátor Jiří Čunek (na snímke SME) má vysoké ambície. Na sobotňajšom zjazde ľudovcov (KDU-ČSL) ašpiruje na post predsedu strany. A má veľkú šancu, že svoj cieľ dosiahne.
Ľudovci sú v kríze. V júnových parlamentných voľbách získali 7,2 percenta hlasov, výrazne menej než očakávali. Napriek povestne disciplinovaným voličom strane hrozí, že sa v ďalších voľbách do parlamentu nedostane. Jej tradiční voliči z juhu Čiech a Moravy pomaly vymierajú a mladších osloviť nedokáže. Mnohých odradzuje aj povesť až prílišného pragmatizmu strany, ktorá sa snaží byť za všetkých okolností vo vláde. Počas rokovaní o povolebnej koalícii šokoval už bývalý predseda ľudovcov Miroslav Kalousek, ktorý pred voľbami odmietal účasť na akejkoľvek vláde závislej od komunistov. Potom naraz dohodol s ČSSD menšinovú koalíciu opretú o komunistov.
„Pán starosta môže stranu urobiť atraktívnejšou aj pre iných než klasických ľudoveckých voličov,“ dúfa viceprimátor Vsetína Lubomír Gajdušek. Ako delegát zjazdu chce volič Čuňka. Podľa kritikov však dokáže Čunek voličov odloviť iba populizmom, napríklad nevyberaným riešením rómskej otázky vo Vsetíne, ktoré ho preslávilo. To prekáža aj mnohým politikom ľudovcom. „Bola to od neho doslova prasáreň,“ vyhlásil iný senátor strany Adolf Jílek.
Čunek sám rozhodne popiera, že by bol rasista. SME sa ospravedlnil, že nemá čas na rozhovor, pri krátkom stretnutí však dal k dobru historku, ako predchádzajúcu noc svojím autom odviezol na stanicu Rómov z Trebišova. Policajti ich mali vyhodiť z auta, v ktorom ich vraj sedelo príliš veľa.
(pm)
Pani Tulejová ukazuje prevlhnuté steny v dome, do ktorého ich radnica zo Vsetína vysťahovala.
FOTO SME – MIRKA CIBULKOVÁ, ČTK
Autor: Vsetín