jnu. S nimi aj Los Angeles Times, New York Times či Christian Science Monitor. Ďalšie médiá o tom diskutujú. Bushova administratíva však stále tvrdí: občianska vojna v Iraku nie je.
Jedna z najväčších televízií NBC vyhlásila, že neschopnosť irackej vlády zastaviť násilie spadá pod ich definíciu občianskej vojny. Rozhodnutie oznámil už pred týždňom vo vysielaní ranného magazínu Today moderátor Matt Lauer.
„Biely dom odmieta tvrdenia, že situácia je už občianskou vojnou. Aj spravodajské organizácie sa zdráhali ju tak pomenovať. Po dôkladnej úvahe sme sa rozhodli terminológiu zmeniť“. Odvtedy nápis „civil war - občianska vojna“ z obrazovky spravodajskej stanice MSNBC nezmizol.
Predstavitelia Bieleho domu sa na televíznych obrazovkách predháňajú vo vysvetľovaní, prečo v Iraku nie je občianska vojna. „Je tam sektárske násilie, nie občianska vojna,“ vyhlásil hovorca Bieleho domu Tony Snow. Demokrati slovník NBC prijali ako vhodný doplnok pri presadzovaní odchodu amerických jednotiek z Iraku.
Niektoré médiá ešte stále váhajú, ako situáciu označovať. Tlačová agentúra Associated Press zatiaľ používa termín vojna v Iraku. Diskutuje sa aj v televíziách ABC, CBS či CNN. Moderátor večerných správ ABC John Gibson však vyhlásil: „Mesačne tam zomiera 3700 ľudí a stotisíc ich krajinu opustí. Nie je toto občianska vojna?“
S novou definíciou sa nezmieril Fox News Channel, blízky republikánskej vláde. „Termín nepoužívame, pretože v konflikte sú aj cudzinci,“ povedal viceprezident televízie Fox News Channel. Fox News sa v minulosti rád hral so slovíčkami. V roku 2002 začal hovoriť o atentátnikoch v Izraeli ako o „vražedných“ a nie „samovražedných“ útočníkoch. Urobil tak krátko potom, čo rétoriku zmenila americká vláda.
Je teda v Iraku občianska vojna alebo nie? Podľa Websterovho slovníka ide o konflikt medzi regiónmi alebo politickými frakciami jednej krajiny. Niektorí hovoria o hranici najmenej tisíc mŕtvych, ktorú v Iraku dávno prekročili. Konzervatívnejšie definície tvrdia, že musí ísť o konflikt medzi identifikovateľnými a regulárnymi ozbrojenými zložkami. „Väčšina odborníkov na vojny vidí Irak ako občiansku vojnu,“ tvrdí denník Christian Science Monitor.
Irak zažil ďalší víkend plný násilia
BAGDAD - Irak má za sebou ďalšie dva krvavé dni. V sobotu zabil výbuch troch áut naplnených výbušninami najmenej 50 ľudí v centre Bagdadu. Pri incidente na zaplnenom trhovisku s ovocím a zeleninou sa ďalších 90 ľudí zranilo.
Včera prišlo v Iraku o život najmenej 22 ľudí. Až 16 z nich sa stalo obeťou niekoľkých útokov v meste Bákuba ležiacom asi 60 kilometrov severne od Bagdadu. V oblasti, v ktorej žijú spoločne sunniti aj šiiti, panovalo v posledných týždňoch značné napätie.
V sobotu tam vojaci irackej armády s príslušníkmi medzinárodných síl vykonali rozsiahlu bezpečnostnú operáciu, pri ktorej zatkli asi 30 podozrivých.
Americké letectvo podniklo včera neďaleko Bagdadu útok na dom, v ktorom sa mali ukrývať sunnitskí ozbrojenci. V jeho troskách zomreli okrem piatich militantov aj dve ženy a jedno dieťa.
Podľa irackého ministerstva vnútra narástol v novembri počet obetí v porovnaní s októbrom minulého roka o 44 percent. (čtk)
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK East Lansing, Michigan