Podľa britských médií dokonca experti identifikovali reaktor, z ktorého by malo pochádzať polónium–210 v tele Litvinenka. Jeho pozostatky včera preskúmali traja patológovia v špeciálnych kombinézach. Výsledky pitvy lekári zverejnia v priebehu niekoľkých dní.
Malé množstvo nebezpečnej látky včera objavili aj v tele jednej z Litvinenkových príbuzných a u Taliana Maria Scaramella, ktorý sa s ním stretol v londýnskej suši reštaurácii 1. novembra, keď sa u Rusa prejavili príznaky otravy. Bývalý agent FSB Litvinenko krátko pred smrťou obvinil z otravy ruského prezidenta Vladimira Putina.
Detektívi Scotland Yardu Litvinenkov prípad síce stále vyšetrujú ako záhadné úmrtie, britské médiá a ich zdroje z prostredia vyšetrovateľov sa však jasne prikláňajú v vražde. Stopa vedie do Ruska.
Vyšetrovatelia sú podľa denníka Daily Telegraph presvedčení, že páchatelia museli mať prístup do jadrovej elektrárne. Britskí vedci údajne už aj identifikovali jadrový reaktor, kde mohla byť látka vyrobená. Stopy údajne vedú k ruskej elektrárni v Krasnojarsku. Špekulácie médií však nikto nepotvrdil.
Ak by sa ukázali ako pravdivé, boli by v rozpore s vyjadreniami šéfa ruskej atómovej agentúry Rosatom.
„Rusko produkuje len 8 gramov polónia mesačne a tento materiál sa nedá získať ilegálne,“ povedal Kirienko denníku Rossijskaja gazeta.
Stopy po polóniu sa zatiaľ našli na dvanástich miestach v Londýne. Medzi inými aj v dvoch lietadlách, ktoré lietali medzi Londýnom a Moskvou.
„Zabijaci s nebezpečným materiálom zaobchádzali tak amatérsky, že im polónium spadlo v hoteli na zem,“ povedal nemenovaný zdroj Daily Telegraph. Išlo o hotel Millenium, kde sa Litvinenko stretol s ďalším bývalým ruským agentom Andrejom Lugojovom, ktorý bol kedysi ochrankárom ruského expremiéra Jegora Gajdara. Ten v deň Litvinenkovej smrti takisto záhadne ochorel.
Polónium sa údajne dostalo do Londýna 25. októbra - teda týždeň pred Litvinenkovu otravou. Podľa denníka Guardian prišli páchatelia do Londýna spolu s fanúšikmi futbalového tímu CSKA Moskva, ktorý hral s Arsenalom.