BRATISLAVA - Pred komunálnymi voľbami na rozdiel od tých parlamentných stále platí dvojdňové moratórium. Kandidáti na primátorov, starostov a poslancov sa tak od štvrtka rána nesmú prezentovať. Ulice miest sú napriek tomu aj dnes, v deň volieb, plné volebných bilbordov a plagátov.
Názory na moratórium sa rôznia. Občianska konzervatívna strana moratórium i vymedzenie volebnej kampane na obdobie 17 dní pred voľbami považuje za protiústavné. Po voľbách sa mieni obrátiť na poslancov parlamentu, aby obmedzenia zrušili. Podpredseda OKS Ondrej Dostál hovorí o obmedzovaní slobody prejavu a práva na šírenie informácií. Ústava podľa neho umožňuje obmedziť prejav, len "ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti". "Moratórium tieto podmienky nespĺňa," tvrdí.
Ústavný právnik Ladislav Orosz si naopak myslí, že moratórium by sa malo zachovať. "Tesne pred začiatkom volieb je možné negatívnou alebo drastickou kampaňou ovplyvniť výsledky," hovorí. V takom prípade by podľa neho došlo k porušeniu základného práva občanov na prístup k volených funkciám za rovnakých podmienok.
Moratórium treba skrátiť "na deň pred voľbami a v deň volieb", tvrdí právnik Milan Galanda. "Na druhej strane, ak sa už moratórium zrušilo pri parlamentných voľbách, je nesystémové, aby pri iných druhoch volieb ostalo," dodáva.
Peter Novotný zo združenia Občianske oko, ktoré voľby monitoruje, by zasa moratórium znova zaviedol aj pre parlamentné voľby. "V mnohých štátoch je 24 hodín pred začiatkom volieb a v ich deň zakázaná kampaň politických strán a kandidátov, lebo to môže narážať na iné princípy demokratických volieb, napríklad tajnosť hlasovania," hovorí. Upozorňuje na prípady z júnových parlamentných volieb, keď sa voliči sťažovali na ovplyvňovanie priamo pred volebnými miestnosťami. "Rozdávali sa darčeky a voliči za ne museli prísť ukázať hlasovacie lístky, či volili správne," pripomína. Význam moratória podľa Novotného potvrdzuje aj prípad, keď Ústavný súd zrušil výsledok volieb starostu Petržalky z mája tohto roku. Sympatizanti kandidáta Petra Matúšku, ktorý získal aj najviac hlasov, vtedy rozdávali pred volebnými miestnosťami elektrospotrebiče.
Naopak, obmedzenie kampane na dva týždne pred voľbami Novotný za protiústavné považuje. "Neexistujú sankcie a nie všetci kandidáti preto dodržujú lehoty. Nie sú tak zaručené rovnaké podmienky," tvrdí. "Kandidáti by hneď po zaregistrovaní mali mať možnosť prezentovať sa a nikto by im v tom nemal brániť," mieni.
Alena Koišová z ministerstva vnútra hovorí, že uvažujú o vytvorení tzv. volebného kódexu, ktorý by upravoval pravidlá všetkých druhov volieb a referend. "Či bude moratórium postupne zrušené pre všetky voľby, ktoré sa konajú na Slovensku, to je otázka politického rozhodnutia," tvrdí.