BRATISLAVA - Po nedávnej vražde podnikateľa v Polomke polícia zvažuje nové opatrenia pre príslušníkov elitných pohotovostných útvarov - kukláčov. Chce zaviesť pre nich, ale aj pre príslušníkov úradu boja s organizovanou kriminalitou povinné testy na detektore lži. Sprísniť by sa mali aj psychotesty. Jeden z páchateľov vraždy v Polomke bol krajský kukláč, druhý bývalý vyšetrovateľ.
Za posledných päť rokov inšpekcia ministerstva vnútra obvinila trinásť krajských kukláčov z trestných činov. Spolu ich je 340. Najčastejšie išlo o prípady ublíženia na zdraví a výtržníctva. Zároveň obvinili niekoľko policajtov zo spolupráce s organizovaným zločinom. V rokoch 2003 a 2005 niekto z protidrogovej jednotky vyzradil pripravovanú akciu. V roku 2005 zasa policajt vyzradil odpočúvanému, že je objektom odpočúvania. Vyplýva to zo štatistík, ktoré SME poskytlo ministerstvo vnútra. O aký konkrétny prípad ide, polícia nechce povedať, lebo ide o utajovanú skutočnosť.
Zásah v Polomke polícia stále preveruje. Časopis .týždeň citoval člena policajnej hliadky, ktorá zastavila unikajúcich vrahov a ktorej jedného člena postrelili. "O siedmej večer nám zavolal operačný dôstojník, že bola prepadnutá hliadka v Polomke..." Povedal im, aby zastavovali všetky autá a že podozrivá je octavia. "My sme však v tej chvíli vôbec nevedeli, že sa stala vražda. Netušili sme, proti komu ideme. Operačný dôstojník nás o tom vôbec neinformoval," spomína policajt.
Český časopis Týden zase citoval muža, ktorý požičal mobil jednému z páchateľov Róbertovi Červeňanovi, ktorý sa sám polícii prihlásil. Muž tvrdí, že trvalo 70 minút, kým polícia prišla.
"Uvedenými tvrdeniami sa už zaoberá Prezídium Policajného zboru. Podrobnejšie informácie poskytne v pondelok," povedala Vladimíra Hrebeňáková z tlačového oddelenia ministerstva vnútra. Za najdôležitejšie považuje, že sa páchateľov podarilo zadržať.
Zákrok v Polomke hodnotí celkovo ako úspešný aj bývalý minister vnútra, poslanec Vladimír Palko (KDH). Nemá nič ani proti testom kukláčov na detektore lži, ale v rozhodnutí ministerstva vidí nelogickosť. Jeden z páchateľov totiž nebol kukláč, ale bývalý vyšetrovateľ. "Tak teraz aj dvetisíc vyšetrovateľov naň pôjde?" Pýta sa Palko.
Minister vnútra Robert Kaliňák po Polomke vyhlásil, že odvolá Krajského riaditeľa v Trenčíne. Zatiaľ tak neurobil. Hovorca Erik Tomáš povedal, že riaditeľ odíde k 1. januáru. Palko kritizuje, že Kaliňák avizoval zmeny vo vedení krajov a stále ich neurobil. Riaditelia tak podľa neho len vyčkávajú. Najúčinnejší spôsob, ako zabrániť elitným policajtom spolupracovať s podsvetím je podľa Palka "vyžadovať disciplínu zhora až dole".
Policajti obvinení zo spolupráce s mafiou
2003
- inšpektor z hraničnej polície založil zločineckú skupinu a krátil dane a poistné,
- dvaja inšpektori prijímali úplatok a prevádzali cez hranice,
- policajt z Národnej protidrogovej jednotky vyzradil zásah.
2004
- policajt z pohotovostnej motorizovanej jednotky založil zločineckú skupinu a porušil pravidlá hospodárskeho styku,
- inšpektor obvodného oddelenia sa ako člen skupiny neoprávnene obohacoval a poškodzoval cudziu vec,
- starší referent hraničnej a cudzineckej polície prevádzal cez hranice.
2005
- policajt vyzradil osobe, že je odpočúvaná,
- inšpektor z hraničnej polície prevádzal,
- policajt z Národnej protidrogovej jednotky vyzradil akciu.
Trestné činy krajských kukláčov
Z elitného Útvaru osobitného určenia nebol obvinený za päť rokov žiadny príslušník, okrem veliteľa útvaru, súd s ním sa zatiaľ neskončil.
2003
- kukláč v Bratislave bezdôvodne napadol človeka,
- kukláč v Žiline zmaril zadržanie páchateľa a zneužil informácie, ktoré mal pred akciou,
- kukláč v Prešove v službe spôsobil úmyselne ujmu na zdraví,
- dvaja kukláči v Bratislave nútili podnikateľa platiť "za ochranu".
2004
- dvaja kukláči v Prešove použili pri zadržaní páchateľov neadekvátne donucovacie prostriedky a nútili ich vypovedať tak, ako chceli,
- kukláč v Trenčíne ukradol zadržané kartóny cigariet,
- kukláč v Košiciach napadol človeka.
2005
- kukláč v Žiline sa vyhrážal manželke a ohrozoval ju so zbraňou.
2006
- kukláč v Bratislave sa vyhrážal príbuzným a ohrozoval ich zbraňou,
- kukláč v Košiciach z nedbanlivosti usmrtil človeka pri dopravnej nehode.
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR