Mont-Saint-Michel sa opäť stane ostrovom

Silueta opátstva Mont--Saint-Michel je jedným z emblémov a magnetov Francúzska. Vyrastá z mora a dotýka sa nebies. Dokonalý súzvuk prírody a diela ľudských rúk. Jedným zo superlatívov, ktoré Vrch svätého Michala zdobia, je Zázrak západu. Ďalšie mu pridáv

Mont-Saint-Michel vystupuje z mora. Spodné parkovisko je počas prílivu pod vodou.Mont-Saint-Michel vystupuje z mora. Spodné parkovisko je počas prílivu pod vodou. (Zdroj: FOTO - AUTOR)

Silueta opátstva Mont--Saint-Michel je jedným z emblémov a magnetov Francúzska. Vyrastá z mora a dotýka sa nebies. Dokonalý súzvuk prírody a diela ľudských rúk. Jedným zo superlatívov, ktoré Vrch svätého Michala zdobia, je Zázrak západu. Ďalšie mu pridávali jeho návštevníci - turisti alebo pútnici, ale aj slávni spisovatelia. Guy de Maupassant ho nazval "fantastickým sídlom, ohromujúcim ako snový palác, nepravdepodobne zvláštnym a krásnym". Victor Hugo o ňom hovoril ako o "zázračnej pyramíde".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mont-Saint-Michel včera...

Na to, aby sa z Mont-Saint-Michel stalo v stredoveku popri Ríme jedno z najdôležitejších pútnických miest západnej Európy a dnes turistická pamätihodnosť, bol potrebný zázrak. Aspoň podľa legendy.

Biskupovi z blízkeho Avranches sa tu zjavil archanjel Michal, a preto nechal na skalnatom ostrovnom výbežku v roku 709 postaviť prvý kostol. V roku 966 sa tu usadili prví mnísi - benediktíni, ktorí miesto preslávili ako centrum stredovekej vzdelanosti.

Osídľovanie Mont-Saint-Michel znamenalo čulú stavebnú činnosť. Cenným vkladom do klenotnice ostrova sú stavby z čias vlády francúzskeho kráľa Filipa Augusta. Ten z vďaky za dobytie Normandie na začiatku 13. storočia nechal postaviť najvýznamnejšie časti kláštorného komplexu, okrem iných aj skvost gotiky - trojposchodové opátstvo nazývané La Merveille (Zázrak).

SkryťVypnúť reklamu

Počas storočnej vojny (14. - 15. storočie) si obrana proti Angličanom vyžiadala zdvihnúť vysoké hradby, ktoré odolávali dlhému obliehaniu.

V 16. storočí opátstvo začalo postupne upadať. O dvesto rokov neskôr, počas Veľkej francúzskej revolúcie, keď sa rúcali tradičné hodnoty a Boha nahradil kult Najvyššej bytosti, sa zo Mont-Saint-Michel stalo väzenie pre politických väzňov a zostalo ním 73 rokov.

V druhej polovici 19. storočia prebehla rekonštrukcia stavieb, postavila sa hrádza a Mont-Saint-Michel vyhlásili za národnú pamiatku. Od roku 1979 je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO.

V šesťdesiatych rokoch 20. storočia sa do kláštora vrátila mníšska komunita a dodnes tu udržiava štandardný rehoľný život.

... dnes...

Podľa voličských zoznamov má Mont-Saint-Michel 100 až 120 obyvateľov, z nich asi len tretina tu žije trvalo. Ročne sem však prichádzajú viac než tri milióny turistov, čo radí Mont-Saint-Michel na tretie najnavštevovanejšie miesto Francúzska - za Paríž a Versailles.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevníci sa priamo k jeho bránam dostanú po hrádzi, ktorá spája Mont-Saint-Michel s kontinentom, čím ho obrala o štatút ostrova. Zaparkovať auto môžete na ceste alebo na parkovisku pod hrádzou, ktoré však býva v čase vysokého prílivu zaplavené. Nezatopiteľná je horná časť hrádze s cestou.

Práve príliv a odliv sú atrakciu tohto miesta. Rozdiel medzi výškou hladiny počas prílivu a odlivu je okolo pätnásť metrov - najväčší v Európe.

Počas odlivu sa morské dno obnaží do vzdialenosti desať až pätnásť kilometrov. Turisti vtedy s obľubou chodia po dne bosí. Treba byť však veľmi opatrný a mať na pamäti, že prílivová voda stúpa veľmi rýchlo.

Opátstvo je príkladom excelentnej stredovekej architektúry, kde možno sledovať stopy všetkých štýlov v období od 11. do 16. storočia. Určite nemožno vynechať jeho časti ako La Merveille, refektár, kde mnísi jedávali, interiér kláštorného kostola, krížovú chodbu okolo vnútornej záhrady či rytiersku sálu.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem kláštora a iných stredovekých stavieb je tu množstvo samostatných múzeí dokumentujúcich históriu miesta či jeho prírodné zvláštnosti.

Z hradieb Mont-Saint-Michel je fascinujúci výhľad na rovnomennú zátoku a v čase odlivu aj na jej trblietajúce sa piesčité dno, na ktorom pozostatky morskej vody vytvárajú zvláštne obrazce.

... a zajtra

Od polovice 90. rokov sa vedci všetkých odborov snažia postupne riešiť problémy, ktorými opátstvo trpí - nielen pre turistický ruch. Neustále nánosy bahna sú totiž hrozbou, že Mont-Saint-Michel postupne "zrastie" s pevninou. Tento rok v júni odštartoval veľkolepý projekt za 164 miliónov eur, na konci ktorého bude opátstvo znovu ako ostrov so zmeneným okolím.

Doterajšia hrádza, ktorá ho spájala s pevninou, zmizne. Parkovisko sa presunie až do vzdialenosti 2,5 kilometra, odkiaľ k nemu povedie lávka či akési mólo pre chodcov. Po vyhradenom pruhu bude premávať ekologická kyvadlová doprava, čím sa eliminuje hustá premávka na hrádzi.

SkryťVypnúť reklamu

Lávka sa ostrova nebude dotýkať priamo, ale turisti z nej zostúpia a posledný krátky úsek prejdú po prirodzenom teréne - akomsi násype, ktorý bude aj v čase prílivu bezpečným brodom.

Neďaleko nového parkoviska rieku Couesnon, ktorá tu ústi do mora, pretne nová priehrada, ktorá poslúži ako splachovač nežiaducich sedimentov a postará sa o ich rozptyl do okolitého mora.

Mont-Saint-Michel

Mont-Saint-Michel leží na hranici Normandie a Bretónska.

Do opátstva sa dostanete cez rovnomennú dedinu, ktorá tu vznikla počas stáročí. Musíte prejsť po Grand Rue, kde sa okrem domov z 15. - 16. storočia nachádzajú početné obchodíky so suvenírmi, reštaurácie a niekoľko hotelov.

Opátstvo je otvorené celý rok okrem 1. 1., 1. 5. a 25. 12.

Vstupné pre dospelých je osem eur, študenti od 18 do 25 rokov zaplatia 5 eur, skupiny po 6 eur na osobu. Deti do 18 rokov majú vstup zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste autom, parkovné stojí štyri eurá. Vstup za hradby do dediny je voľný po celý rok.

Informácie o prílive nájdete okrem tabúľ aj v informačnom turistickom stredisku (Office de Tourisme), ktorý je hneď pri vstupe do opátstva a na internete na stránke http://www.projetmontsaintmichel.fr/en/tides.asp. (rs)

Počas stavebných prác bude Mont-Saint-Michel otvorený.

Autor: RUDOLF SURAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 602
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 338
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 160
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 362
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 843
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu