Nakoniec bolo skôr o tom, ako posilniť sebavedomie Malikiho. To dostalo riadne zabrať po tom, čo denník New York Times zverejnil úryvky z tajnej správy Bushovho národného bezpečnostného poradcu. Okrem iného v nej boli napísané pochybnosti, či je Maliki schopný urobiť niečo zásadné proti rastúcemu násiliu v krajine.
Zahanbujúci únik informácií vraj spôsobil, že urazený Maliki sa s Bushom stretol až včera, hoci prvé rokovanie plánovali už v stredu večer. Obe strany sa snažili takýto výklad udalosti spochybniť. Tvrdili, že za odloženým stretnutím bola dohoda medzi Malikim a hostiteľom - jordánskym kráľom Abdalláhom II. Vraj sa chceli stretnúť s americkým prezidentom separátne.
Bush pred novinármi robil všetko pre to, aby Malikimu ukázal svoju priazeň. Hovoril o ňom ako o „silnom lídrovi“, „správnom chlapíkovi“, oceňoval jeho odvahu a uistil ho, že americké jednotky sa nechystajú na žiadny „spanilý odchod“ z Iraku. Bush takto nepriamo odpovedal na správy médií, podľa ktorých mu spoločná republikánsko-demokratická komisia odporučí postupné sťahovanie Američanov z Iraku.