Test: Budúci ekonómovia nesledujú trhy

BRATISLAVA - Študenti posledného ročníka ekonomických fakúlt málo sledujú ekonomické dianie. Spoliehajú sa na informácie zo školy a mnohým chýba chuť odborne rásť. Často nevedia ani zvládať časový stres, pritom práve výsledok stresových testov je rozhodu

ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ

BRATISLAVA - Študenti posledného ročníka ekonomických fakúlt málo sledujú ekonomické dianie. Spoliehajú sa na informácie zo školy a mnohým chýba chuť odborne rásť. Často nevedia ani zvládať časový stres, pritom práve výsledok stresových testov je rozhodujúci pri prijímaní nových zamestnancov.

Testy pre 400 piatakov z jedenástich ekonomických fakúlt Young Talents podľa manažéra projektu Rastislava Bielika vychádzali z požiadaviek zamestnávateľov. Od budúcich zamestnancov vyžadujú znalosť cudzích jazykov, počítačovú gramotnosť, ekonomický rozhľad, schopnosť rýchlo sa učiť a podávať vysoký pracovný výkon aj v napätých situáciách.

Pavel Vrábik z agentúry SARIO vníma hodnotenie ekonomických škôl ako užitočný nástroj pre zahraničných investorov. "O umiestnení tohto druhu investícií rozhoduje do výraznej miery kvalita a potenciál ľudského kapitálu, preto analýza môže investorovi poskytnúť obraz o úrovni vzdelávania na jednotlivých fakultách, profile absolventov, ich mzdových očakávaniach a preferenciách v oblasti budúceho uplatnenia," myslí si.

Budúcich ekonómov testovali už druhý rok a podľa Bielika boli výsledky oboch ročníkov podobné. Najlepšie dopadli študenti z Fakulty manažmentu Univerzity Komenského. "Zaujímavosťou je, že na tejto fakulte je dlhodobo najvyššie percento študentov denného štúdia, ktorí pracujú popri štúdiu, čo má mnohých zástancov aj kritikov. Faktom však je, že každodenné využívanie cudzích jazykov či práca s počítačom sa musí pozitívne prejaviť," myslí si Bielik.

Výsledok väčšiny fakúlt sa v celkovom hodnotení zmenil najviac o jedno, dve miesta. Prekvapením je len výsledok Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity, ktorá klesla z minuloročného druhého miesta na deviate a zlepšenie Obchodnej fakulty, ktorá sa minulý rok neumiestnila medzi šesticou najlepších. "Väčšina dnešných dobrých či zlých rozhodnutí fakúlt sa pri meraní kvality absolventov prejaví až za štyri a viac rokov," myslí si Bielik.

Istú výhodu majú fakulty v hlavnom meste, na ktoré sa hlási aj mnoho mimobratislavských uchádzačov, a majú teda väčší výber. Výnimkou je Ekonomická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. "Aj tohtoročné výsledky potvrdili, že sa jej nielen dlhodobo darí oslovovať záujemcov o štúdium z celého Slovenska, ale dokáže vychovávať žiadaných a v praxi úspešných absolventov. Možno tomu pomohlo aj zlúčenie s fakultou financií, ktorá tiež sídlila v Banskej Bystrici," hovorí Bielik.

Na posledných dvoch miestach skončili City University a Fakulta ekonomiky a manažmentu v Nitre. Podľa Bielika zlé hodnotenie nemusí vôbec odrádzať záujemcov od štúdia. "Aj tu sme našli budúcich absolventov, ktorí patria medzi 10 percent najlepších na Slovensku a tiež najlepšie technické vybavenie pre študentov."

Najvyšší nástupný plat očakávajú budúci absolventi Fakulty medzinárodných vzťahov - v priemere viac ako 28-tisíc korún. Platí, že výrazne vyššie platové očakávania boli na bratislavských fakultách. Našli sa aj študenti, ktorí očakávajú nástupný plat o 15-tisíc korún nižší. Najvyšším nástupným absolventským platom bola požiadavka na 40-tisíc korún.

Celkové hodnotenie ekonomických fakúlt

1. Fakulta manažmentu, Univerzita Komenského 77
2. Ekonomická fakulta, Univerzita Mateja Bela 69
3. Národohospodárska fakulta, Ekonomická univerzita 68
4. - 5. Obchodná fakulta, Ekonomická univerzita 53
4. - 5. Fakulta medzinárodných vzťahov, Ekonomická univerzita 53
6. Fakulta hospodárskej informatiky, Ekonomická univerzita 49
7. - 8. Podnikovo-hospodárska fakulta, EU Košice 39
7. - 8. Ekonomická fakulta, Technická univerzita 39
9. Fakulta podnikového manažmentu, Ekonomická univerzita 35
10. Vysoká škola manažmentu (City University) 26
11. Fakulta ekonomiky a manažmentu, SPU 21

Čo je to Young Talents

Projekt organizovala už druhý rok poradenská spoločnosť irb.sk, s. r. o. Má porovnať úroveň a kvalitu ekonomických fakúlt a najúspešnejším budúcim absolventom ponúknuť prácu. Program platia firmy, ktoré si aj s jeho pomocou hľadajú budúcich zamestnancov. Partnermi projektu sú spoločnosti Dell, Ernst & Young, Citibank, Accenture a ekonomický týždenník Trend.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 036
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 824
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 545
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 941
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 385
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 369
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 913
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu