Turecký analytik: Je dobré mať pápežovu podporu

Profesor MESUT HAKKI CASIN prednáša medzinárodné vzťahy a medzinárodné právo na univerzite Yeditepe v Istanbule. Po štúdiách pôsobil ako dôstojník v tureckom letectve. Výcvik získal na armádnych základniach USA na Floride a študoval aj na San Antonio ...

Mesut Hakki Casin. FOTO LN - ALŽBůTA JUNGROVÁ

Profesor MESUT HAKKI CASIN prednáša medzinárodné vzťahy a medzinárodné právo na univerzite Yeditepe v Istanbule. Po štúdiách pôsobil ako dôstojník v tureckom letectve. Výcvik získal na armádnych základniach USA na Floride a študoval aj na San Antonio College. Okrem práce na univerzite často publikuje v tureckej tlači a je autorom niekoľkých kníh a článkov o európskej bezpečnosti NATO, Blízkom východe a Rusku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pápež prišiel do Turecka v čase rastúceho napätia medzi kresťanmi a moslimami. Myslíte si, že jeho cesta môže tieto spory zmierniť?

SkryťVypnúť reklamu

"Niektorí ľudia hovoria podľa vzoru Samuela Huntingtona o spore civilizácií medzi moslimami a kresťanmi. Dôvodom konfliktu je súperenie medzi náboženstvami. To vidíme napríklad v krajinách bývalej Juhoslávie. Ešte horšia situácia je samozrejme v Iraku alebo v Afganistane. Čas návštevy bol pápežov výber, ktorý musíme rešpektovať. A myslím si, že je to správny čas. My moslimovia veríme, že kresťanstvo je pre nás tá najpriateľskejšia viera a uznávame i vášho proroka."

Zdá sa, že väčšinu ľudí v Istanbule pápežova návšteva príliš nevzrušuje. Je to tak v celom Turecku alebo len v meste, ktoré je veľmi sekulárne?

"Predovšetkým treba povedať, že Turecko je sekulárny, a nie náboženský štát. To platí pre celú krajinu, nielen pre Istanbul. Samozrejme to však neznamená, že Istanbul je rovnaký ako východná Anatólia. Keď prídete do väčšiny tureckých miest, zasa také odlišné od Európy nie sú."

SkryťVypnúť reklamu

Pápež premiérovi Erdoganovi povedal, že podporuje vstup Turecka do Európskej únie. Veríte tomu, že zmení názor alebo ide len o gesto smerom k Turkom?

"Nie, nemyslím, že to bolo len gesto. Povedzme si, kto je to pápež. Z hľadiska medzinárodného práva je hlavným predstaviteľom Vatikánskeho štátu. Po druhé: reprezentuje 1,1 miliardy katolíkov, teda asi šestinu svetovej populácie. Ak povedal ešte predtým, ako sa stal pápežom, že Turecko nepatrí do Európskej únie, bol to jeho osobný názor. Dnes je však v inej pozícii a ak sa domnieva, že by sa Turecko malo pripojiť k únii, ja to len vítam. My nehovoríme, že sa chceme pripojiť zajtra, ale chceme na tom spolu s úniou pracovať. A keď budeme mať zástancov v podobe pápeža, je to len dobre."

SkryťVypnúť reklamu

Nedeľňajšie demonštrácie proti pápežovmu príchodu boli menšie, ako sa čakalo. Očakávate ďalšie problémy?

"Ak urobil pápež chybu, musí si opäť uvedomiť, to nie je len jeho chyba, ale chyba náboženského vodcu miliardy kresťanov. My o žiadny konflikt nestojíme, ale nereprezentujeme moslimov celého sveta, ale len turecký sekulárny štát. Samozrejme nemôžem vylúčiť akciu nejakého hlupáka, ale verím, že turecká vláda pápeža ochráni. Dúfam, že potom si západní novinári všimnú, že Turci sú normálni ľudia, ktorí sa chcú pripojiť k medzinárodnému spoločenstvu."

Turecku hrozí, že s ním pre Cyprus únia preruší prístupové rozhovory. Je tu ešte nejaká nádej na kompromis?

"Problém s Cyprom je dlhá história, je to už 40 rokov. Keď sa na to pozeráte z bruselskej strany, úplné členstvo môže dostať len krajina, ktorá spĺňa kodanské kritériá. Musíte mať vyriešené všetky hraničné problémy, a nie ich prinášať so sebou do únie. My súčasné hranice rešpektujeme. Európska únia však uznáva len grécko-cyperskú komunitu. A v referende, ktoré navrhlo OSN, aby sa mohol ostrov spojiť, povedali cyperskí Gréci nie. Európska únia urobila chybu, keď ich v roku 2004 prijala. Cyperský problém zostane na stole a rokovania únie s Tureckom budú pokračovať. Únia má teraz 25 členov a záujmy cyperských Grékov predsa nebude reprezentovať všetkých 25 národov. Ako povedal pán Churchill, lepšie je rokovať ako bojovať."

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MILAN ROKOS, Lidové noviny, Istanbul

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu