BRATISLAVA - Ani pápežova návšteva v Turecku a jeho slová, že by Ankara mala vstúpiť do Európskej únie, nezmenili postoj Hrušovského kresťanských demokratov a Slotových národniarov. Stále odmietajú, že by moslimské Turecko malo byť v únii.
Ostatné parlamentné strany tvrdia, že keď splní kritériá na vstup, nie je dôvod brániť jeho začleneniu.
Turecký premiér Recip Tayyip Erdogan v utorok po stretnutí s pápežom Benediktom XVI. povedal, že hlava katolíckej cirkvi chce, aby jeho krajina do únie vstúpila. Vatikán premiérovo vyjadrenie nepoprel, jeho hovorca však opatrnejšie vysvetlil, že pápež nemá žiadne právomoci, aby ovplyvnil rozhodnutie Európy Turecko prijať, podporuje však tureckú integráciu.
Šéf KDH Pavol Hrušovský hovorí, že nemá dostatok informácií, či pápež povedal, že chce Turecko v únii. Podľa neho niekto slová vytrhnuté z kontextu len "takto pochopil". KDH zotrváva v názore, ktorý odporúča aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, aby Turecko bolo privilegovaným partnerom únie.
Na názore KDH by nič nezmenilo, ani keby od pápeža jasne počulo, že Turecko by do únie vstúpiť malo. "Náš politický postoj sa názorom Svätého otca nemusí meniť. Svätý otec reprezentuje cirkev, ja politickú stranu, a tieto názory nemusia byť vždy totožné," povedal Hrušovský.
Šéf klubu SNS Rafael Rafaj povedal, že Turecko má vážne deficity v demokracii a európskych tradíciách, preto je predčasné hovoriť o vstupe. Aj v prípade privilegovaného partnerstva podľa neho platí "nulová tolerancia", pretože ak sa niekomu pootvoria dvere, už nikdy sa nezabuchnú.
Premiér a šéf Smeru Robert Fico podporuje rozširovanie únie o krajiny, ktoré sú na to pripravené. "Pre mňa vôbec nie je rozhodujúce, aké náboženstvo je v akej krajine. Niekedy mám pocit, že toto je dnes rozhodujúca téma, ktorá ovplyvňuje správanie sa niektorých štátov."
Poslankyňa HZDS Zdenka Kramplová povedala, že rozhodujúcimi pre vstup sú stanovené kritériá. Nemyslí si však, že by ich Turecko splnilo skôr ako za dvadsať rokov.
Aj šéf klubu SMK Gyula Bárdos povedal, že najskôr musí Turecko splniť pravidlá únie a úlohu by nemalo zohrávať vierovyznanie.
Podpredseda SDKÚ Pavol Kubovič poznamenal, že jeho strana bola za začatie prístupových rozhovorov s Tureckom s otvoreným koncom a na tom sa nič nezmenilo. Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda v minulom volebnom období povedal, že keď budú v únii Turecko, ale i krajiny niekdajšej Juhoslávie, Európa bude bezpečnejšia.
Minuloročný prieskum Eurobarometra odhalil, že na Slovensku bolo 50 percent opýtaných proti vstupu Turecka do únie. Parlament z iniciatívy KDH prijal tiež uznesenie, že v Osmanskej ríši dochádzalo ku genocíde Arménov.