BRATISLAVA - Kresťanskí demokrati dnes na stretnutí lídrov opozície predložia návrh na odvolanie ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Dôvodom sú škandalózne nominácie koaličných strán do podnikov so štátnou účasťou. Predseda KDH Pavol Hrušovský je presvedčený, že situácia okolo Transpetrolu dospela tak ďaleko, že nájde podporu celej opozície.
Je "nevyhnutné, aby sa na Slovensku odmietlo rodinkárstvo, klientelizmus a návrat symbolov minulosti" povedal Hrušovský. Prípad Transpetrol je podľa neho o ekonomických záujmoch skupín a jednotlivcov. Koalícia sa vysmieva chudobným ľuďom tým, že "bohatým dáva lukratívne pozície a už celý týždeň sa zaoberá problémom, kto je za tento prešľap zodpovedný", povedal predseda KDH.
Premiér Robert Fico sa vo veci nominácií postavil za ministra Jahnátka a označil ho za jedného z najlepších ministrov. Podľa hovorcu Smeru Ondreja Kotúčeka premiér neupiera opozícii právo navrhovať odvolanie, odporúča jej však, aby sa najprv pozrela do zrkadla. Hovorca ministra Jahnátka Branislav Zvara nevidí dôvod iniciatívu KDH komentovať.
Partneri Smeru Jahnátka podržia. Poslankyňa HZDS Zdenka Kramplová povedala, že "nie je o čom", lebo vládne strany majú v parlamente 85 hlasov zo 150. Na odvolanie je potrebných 76 hlasov. Šéf klubu SNS Rafael Rafaj si myslí, že KDH sa chce ešte pred komunálnymi voľbami zviditeľniť.
Hrušovský verí, že pre návrh odvolať Jahnátka nájde podporu ďalších opozičných strán, lebo vyjadrenia šéfov SDKÚ a SMK boli o nomináciách koalície "tvrdé a zásadné".
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš si však osobne myslí, že "sú dnes dôležitejšie veci" ako napríklad zákon o rozpočte alebo zákon o dani z príjmov. Podľa Mikloša treba tiež zvážiť, či má opozícia dostatok hlasov a či nepôjde len o prázdne gesto. Je však presvedčený, že Jahnátek je nekompetentným ministrom.
Líder SMK Béla Bugár je pripravený o návrhu rokovať. Myslí si však, že sú aj iné spôsoby riešenia situácie. Hrušovský k tomu podotkol, že nevidí iné východisko ako vyvodiť voči Jahnátkovi politickú zodpovednosť. (sp)