Už sa nemusia obmedzovať iba na vklady v bankách alebo cenné papiere, do ktorých investujú najmä cez podielové fondy - na trh začínajú postupne prenikať realitné fondy.
Vstupný vklad bude zrejme vyšší ako pri bežnom podielovom fonde, kam niekedy stačí spočiatku vložiť 500 korún. Výnosy realitných fondov sa budú podľa výkonného riadite ľa Investičnej a Dôchodkovej Vladimíra Bencza pohybovať v nasledujúcich troch rokoch okolo desiatich percent. Neskôr by mali mierne klesnúť. Podobne sa dnes zhodnocujú aj zahraničné realitné fondy.
Prvú licenciu na realitný fond na Slovensku dostala Investičná a Dôchodková. Ide o špeciálny typ podielového fondu, ktorý by mal investovať najmä do komerčných nehnuteľností, ako logistické, obchodné alebo nákupné centrá, administratívne budovy a nehnuteľností z oblasti cestovného ruchu, a tiež do realitn ých firiem. Fond si bude vyberať nehnuteľnosti vo väčších mestách na Slovensku, ale aj v iných štátoch v strednej a vo východnej Európe. Minimálna investícia do fondu je 3-tisíc eur, čo je vyše stotisíc korún. „Očakávame, že až 20 percent prostriedkov v podielových fondoch sa postupne presunie do realitných fondov,“ povedal Bencz.
Podielové fondy majú rôznu mieru rizika. Vo všeobecnosti platí, že najbezpečnejšie sú peňažné fondy. Ponúkajú však aj najnižšie výnosy. Akciové fondy sú výnosnejšie, ale rizikovejšie. V dlhodobom horizonte je však riziko investície nižšie. Preto sa investorom odporúča, aby napríklad do akciových fondov vkladali peniaze na dlhšie obdobie, napríklad na päť a viac rokov. „Rizikovosť realitných fondov je vo všeobecnosti hodnotená medzi firemnými dlhopismi a blue-chips akciami, teda prakticky v strede rizikového spektra,“ povedal šéf Slovenskej asociácie správcovských spoločností Ľubor Kyselý.
Upozorňuje, aby si investori uvedomili, že „realitný fond nie je bežn ým otvoreným fondom a nemusí vo viacerých oblastiach poskytnúť klientom obdobný komfort“. Napríklad, ak si klient chce nechať vyplatiť svoj podiel, môže to trvať dlhšie, pretože administratívne náležitosti spojené s predajom nehnuteľností sú komplikovanejšie ako speňažovanie cenných papierov. „Likvidita realít sa nemôže porovnávať s likviditou bežných cenných papierov,“ povedal Kyselý.
Autor: ľja