Ornitológovia v posledných dňoch v horských lesoch pod Rakytovom vo Veľkej Fatre spozorovali slávika, červienku a vrchárku modrú. Tie sa asi pomýlené terajším počasím rozhodli prečkať zimu vo svojich rodiskách a odmietli rešpektovať odveký zákon migrácie.
„Popri niekoľkých samcoch drozda čierneho, ktorého lesné populácie boli ešte v nedávnej minulosti tiež sťahovavé, patria červienka obyčajná a vrchárka modrá k ďalším dvom migrantom, ktorí sa rozhodli neodletieť do svojich prechodných domovov.
V ostatných dňoch vo vyšších polohách práve vďaka inverznému počasiu pretrvávajú priaznivé klimatické pomery. Nie je tam snehová prikrývka, čo im umožňuje prežiť,“ povedal pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga. K operencom, ktoré „neposlúchli“ zákon prírody o sťahovaní sa do prechodného domova do južnejších oblastí Európy, patria aj žltochvosty domové. Za ostatných desať rokov bolo zimovanie tohto vtáčieho druhu zaznamenané už viackrát v podhorskej dedine Liptovské Revúce v okrese Ružomberok.
Prípady prezimovania sťahovavých vtákov v ich rodiskách súvisia s globálnym otepľovaním Zeme. Odborníci predpokladajú, že s jej otepľovaním sa prispôsobia aj ďalšie sťahovavé operence zo severnej pologule a postupne sa prestanú sťahovať do svojich prechodných domovov na juhu a „prekategorizujú“ sa tak zo sťahovavých druhov na stále.