ôvodov stolový počítač čoraz viac ľudí nahrádza laptopom. Ak o notebooku pod vianočným stromčekom uvažujete aj vy, najskôr dôkladne zvážte, ako ho budete používať. Neexistujú totiž dobré a zlé notebooky; každý je však stavaný na iný účel a iné zaobchádzanie.
Vyhotovenie
Zvážte, akým spôsobom budete notebook používať. Ak ho máte každý deň nosiť do školy či na pracovisko, je dôležité, aby intenzívnemu náporu mobility odolal. Musí byť z robustných materiálov s tvrdeným povrchom odolným voči ošúchaniu, musí mať kvalitne prepracované oceľové kĺby displeja, stabilný rám musí pôsobiť skôr stroho ako dekoratívne.
Dnes už nie je dôležité, či výrobca použil zliatiny kovov alebo tvrdené ABS plasty. Zamerajte sa na modely určené pre podnikovú sféru. Rozoznáte ich najčastejšie podľa strohého dizajnu a tmavého fádneho tela. Takéto notebooky vydržia najviac nešetrné zaobchádzanie a príkoria od okolitého prostredia.
Ak je mobilita len doplnkovou funkciou a hľadáte skôr moderný štýl a dizajn, voľte jemnejšie prepracované modely, ale buďte obozretní. Nie všetko, čo vyzerá pri kúpe skvelo, bude vyzerať dobre i neskôr. Farbou striekané plasty sa môžu zotrieť, poddimenzované plastové výlisky či kovové odliatky môžu popraskať. Namiesto neznámych lacných značiek sa sústreďte na známe firmy, ktoré dominujú v segmente čiernej techniky a počítačmi sa zaoberajú iba okrajovo.
Ak hľadáte iba náhradu za stolové PC, ktorú budete môcť jednoducho premiestňovať v byte z miesta na miesto, môžete siahnuť i po objemnejších modeloch laptopov.
Formát a hmotnosť
Ak budete notebook so sebou voziť v aute, pravdepodobne pre vás hmotnosť nebude dôležitým faktorom výberu. Ak ho však budete nosiť vo vaku alebo aktovke, každý ušetrený gram bude pre vás úľavou.
Hmotnosť notebooku je daná najmä výbavou a batériou, niektoré modely vám umožnia jemne ich odľahčiť odnímateľnou optickou mechanikou. Ak so sebou plánujete nosiť i napájací adaptér, prezrite si ho ešte pred kúpou. Niektoré adaptéry sú aj dvojnásobne väčšie ako iné.
Hmotnosť notebooku sa odvíja aj od jeho formátu, ktorý je daný uhlopriečkou LCD panela. Sami zvážte, či je širokouhlý displej pre vás dostatočným prínosom, aby vyvážil širšie telo, a či 12-palcová platforma pre vás nebude výhodnejšia ako 14-, 15- či 17-palcová.
Platforma a parametre
Prakticky všetky modely notebookov na trhu sú dnes postavené na modernej mobilnej platforme s nízkou spotrebou energie. Výrobcovia však stále používajú niekoľko generácií čipsetov, takže za príplatok niekoľkých stoviek korún môžete kúpiť iný model s rovnakými parametrami, výkon ktorého bude možné časom oveľa jednoduchšie niekoľkonásobne zvýšiť.
Poraďte sa preto v obchode a zistite, aké parametre môže dosiahnuť notebook v maximálnej konfigurácii. Dnes je totiž úplne bežné, že aj do notebooku za dve desiatky tisícok budete môcť neskôr vsunúť i najnovší špičkový dvojjadrový procesor, ku ktorému priložíte dva gigabajty rýchlej RAM a výkonný SATA disk. Keďže ceny komponentov priebežne klesajú, budete tak môcť svoj notebook v budúcnosti oveľa jednoduchšie vylepšovať. Výmena procesora, doplnenie RAM či výmena pevného disku budú len otázkou niekoľkých minút práce.
Ukladanie dát
Kým obyčajný notebook vaše dáta takmer nijako nechráni, špičkový chráni disk pred zlyhaním, dáta pre súkromie šifruje a pre váš pokoj ich zálohuje v notebooku i doma na sieti.
Dáta sú uložené na pevnom disku a v súčasnosti sú v ponuke staršie ATA a novšie SATA riešenia. Ak sa dá, voľte novšiu alternatívu, otvoríte si tak cestu k vyššiemu výkonu a vyššej kapacite. Rozhoduje však nielen kapacita, ale i to, koľko otáčok za minútu disk urobí. Špičkovým parametrom je 7200 rpm, štandardné disky majú 5400 rpm. Disk býva v notebooku iba jeden, niektoré modely na úkor optickej mechaniky umožnia použiť dvojicu diskov.
Dáta v notebooku sú však vo väčšom ohrození ako dáta v stolovom PC; v schopnostiach ich ochrany sa notebooky výrazne líšia. Najlacnejšie modely vaše dáta takmer nezaujímajú a ochrana je slabá. Drahšie modely už majú disk v klietke s ochranou proti vibráciám a vyzbrojujú notebook aktívnou ochranou. Ak notebook zaznamená náraz alebo vibráciu, disk okamžite vypne. Dáta tak zostanú v bezpečí i vtedy, ak vám disk padne na zem.
Zabúdať netreba ani na súkromie. Stratiť notebook znamená stratiť i dáta. Niektoré notebooky údaje na disku šifrujú a zabraňujú ich prečítaniu bez znalosti hesla, znemožnia dokonca aj prečítanie disku v inom notebooku. Ak vám notebook ukradnú, niektoré počítače dokážu dáta aj automaticky zlikvidovať.
S diskom súvisí i softvérová výbava. Lepšie notebooky ponúkajú automatické zálohovanie dát a nastavení operačného systému na skrytú časť pevného disku s možnosťou migrácie na iné počítače v sieti.
Displej a výstupy zobrazenia
Už dávno neplatí pravidlo, že čím je displej väčší, tým viac informácií na ňom možno zobraziť.
Uhlopriečka displeja v pomere k rozlíšeniu udáva, aký bystrý zrak musíte mať, aby ste všetky informácie bez námahy prečítali. Je rozdiel pozerať sa s chybou zraku na 15-palcový displej s rozlíšením 1024x768 bodov a používať 15.4-palcový displej s rozlíšením 1920x1200 bodov. Oba displeje sú takmer rovnako veľké, ale pre rovnakú čitateľnosť by musel mať druhý z nich 24-palcovú uhlopriečku.
Širokouhlé displeje s pomerom strán 16:10 sú oproti tradičným s pomerom strán 4:3 vo výhode, ak pracujete s multimédiami alebo širokými tabuľkami. Pri pozeraní filmov lepšie využijete plochu displeja a pri širokých tabuľkách máte lepší prehľad o tom, čo sa skrýva v nasledujúcom stĺpci. Širokouhlosť nie je módny trend, ale alternatíva. Ak po nej netúžite, voľte notebook s tradičným pomerom strán – bude menší.
Rozlíšenia sú udávané zväčša vo forme skratiek, ich podrobnejšie vysvetlenie nájdete na pc.sme.sk/clanok.asp?cl=2828653.
Rozlíšenie displeja voľte podľa toho, akú prácu robíte. Na písanie textov vystačíte s tradičným XGA panelom. Ak však chcete spracúvať fotografie či vytvárať grafy, priplaťte si za vyššie rozlíšenie.
Výrobcovia ponúkajú za príplatok mnoho ďalších doplnkov. Sú to napríklad lesklé displeje s filtrom pre vyšší kontrast, displeje s vernejšou reprodukciou farieb či displeje so svetelným senzorom, ktoré automaticky regulujú podsvietenie. Zvážte, ktoré vám vyhovujú, pri lesklých povrchoch však počítajte s tým, že sa v nich viac odráža okolie.
Zabudovaný LCD panel nie je jediným obrazovým výstupom. Notebooky ponúkajú analógový D-SUB 15 VGA výstup, digitálny DVI konektor, S-Video výstup či iné menej zriedkavé alternatívy. Myslite na ne, ak uvažujete o pripojení externého monitoru, projektoru či TV obrazovky.
Napájanie
Každý notebook je napájaný akumulátorom alebo prostredníctvom napájacieho adaptéra. Od toho, koľko minút vydrží váš notebook pracovať v teréne bez elektriny, závisí miera jeho mobility. Pre niekoho môže byť výdrž rozhodujúca, inému na nej až tak nezáleží.
Niektoré notebooky menšieho formátu alebo s extrémne výkonnými procesormi sú dodávané so štandardným akumulátorom, ktorý však poskytuje veľmi krátku výdrž. Aby ste dosiahli rovnaký čas práce v teréne, ako pri modeli so slabším procesorom, budete musieť akumulátor vymeniť za výkonnejší, ktorý zvýši hmotnosť notebooku a neraz pretŕča v zadnej časti i cez rámec tela.
Podnikové notebooky sú zväčša vyzbrojené konektorom pre sekundárny akumulátor, ktorý sa „naklikne“ do zadnej časti základne, pod priestor klávesnice. Štvorhodinová dispozícia sa tak môže predĺžiť i na dvojnásobok. Modulárne systémy dokážu nahradiť optickú mechaniku batériou, takže celkovo môžete mať až tri napájacie zdroje súčasne.
Za typickú výdrž sa považujú v bežnom nasadení približne štyri hodiny, pri intenzívnej záťaži počítajte s jej skrátením o tretinu.
Nezabudnite na softvér
Pri porovnávaní cien nezabudnite zohľadniť aj softvér zahrnutý v dodávke. Je iba na vás, či pri operačnom systéme siahnete po bezplatnom Linuxe, alebo si kúpite notebook s predinštalovaným Windows XP či Mac OS X. Ak predinštalovaný OS žiadate, vnímajte i to, ako to dodávateľ robí. Kým lacné modely obsahujú pribalený CD nosič, drahšie obsahujú aj rôzne doplnkové nástroje a uľahčia vám inštaláciu s možnosťou kedykoľvek OS obnoviť do pôvodného stavu.
Pripojenie – myslite na budúcnosť
Mobilita je pri notebooku kľúčová a mali by ste na ňu myslieť vopred, aj keď sa vám pri kúpe zdá, že konkrétnu technológiu ešte nepotrebujete. Podpora bezdrôtového WiFi štandardu 802.11g je na používanie internetu nevyhnutnosťou. Nezavrhujte však ani zabudovaný ethernet, teda klasické káblové pripojenie. Ak budete potrebovať po sieti zálohovať obsah celého disku, zistíte, že je to stále mnoho rýchlejšie cez kábel než bezdrôtovou cestou.
Bluetooth modul by mal byť tiež samozrejmosťou. Pripojíte vďaka nemu bezdôrotovú myš alebo klávesnicu, ale aj EDGE mobil či slúchadlá a mikrofón na telefonovanie cez internet. Analógový modem prestáva byť dôležitý, stále sa však nájdu používatelia, čo sa bez neho nezaobídu. Cenu notebooku neovplyvňuje.
Konektivita sa však netýka iba sietí, ale aj periférií. Štandardné USB rozhrania nájdete všade, firewire na pripojenie kamery sa tiež postupom času stalo samozrejmosťou. Vytrácajú sa však infračervené porty, sériové a paralelné rozhrania, takže ak vlastníte staršie periférie, buďte obozretní, aby ste ich v prípade potreby mali ako pripojiť.
Ak vlastníte dátovú kartu na pripojenie na internet, sústreďte sa i na to, aký rozširujúci slot platforma notebooku ponúka. Nové ExpressCard vyžadujú drahé sloty a často nedostupné rozširujúce karty, periferiálnym – i keď nie najnovším štandardom – je CardBus. Práve naň sa najviac sústreďujú ponuky predajcov. Možno vám je to dnes jedno, o pol roka však budete chcieť rýchly mobilný internet a nebudete sa mať ako pripojiť.
Klávesnicu si dôkladne vyskúšajte
Pohodlná klávesnica je v teréne základom. Preverte si jej lokalizáciu do slovenčiny, skontroluje shifty, enter, backspace, editačný blok, navigačné šipky, medzerník a tlačidlá Win/App key. Všetko by malo byť pohodlne dostupné, nič by nemalo prekážať ani chýbať. Čím viac sa klávesnica podobá na tradičnú počítačovú, tým lepšie. Sedemnásťpalcové platformy ponúkajú bonus vo forme numerického bloku. Štandardom sa pomaly stáva i odolnosť klávesnice voči vode – ak ju polejete kávou, tekutina k drahej elektronike neprenikne.
Vystríhajte sa priesvitných tlačidiel, praskajú zväčša omnoho skôr ako štandardné. Počítajte s tým, že matný povrch tlačidiel sa po pár týždňoch na používaných miestach preleští, rátajte aj so znečistením. Vopred uvažujte, ako budete klávesnicu čistiť.
Nezabúdajte, že vždy je pohodlnejšie na stabilnom pracovisku pripojiť externú klávesnicu a myš. Ak má notebook zabudovaný bluetooth modul, vhodnú klávesnicu a myš pripojíte bezdrôtovo bez akéhokoľvek USB „prívesku“.
DVD či kombo? Nezabudnite ani na čítačku kariet
Voliť môžete medzi DVD napaľovačkou a DVD kombom, ktoré CD napaľuje, ale DVD iba číta. Ponuka je pestrá, niektoré mechaniky môžete sami podľa potreby demontovať. Niektoré 12-palcové notebooky v tele optickú mechaniku neobsahujú. Bez pozornosti by nemala zostať ani čítačka pamäťových kariet. Ak sa zhoduje s formátom, ktorý používa váš fotoaparát, máte vyhrané. Ak nie, kupujte notebook, ktorý má CardBus slot, aby ste doň potrebný formát mohli zasunúť. Externá škatuľka pripojená k USB portu znemožňuje mobilitu.
Grafická karta kvalít PC nedosiahne
Grafická karta notebooku je pevne daná a nie je vymeniteľná. Kým niektoré modely ponúkajú grafiku zabudovanú v čipsete, iné používajú grafický akcelerátor iného výrobcu, aby ponúkli dostatočný výkon pre počítačové hry alebo CAD aplikácie. Ak nepatríte medzi náruživých hráčov a iba príležitostne si zahráte nenáročné hry, vystačíte s čímkoľvek. Štandardná grafika v čipsete je dostatočná i na úpravu fotografií. Ak používate CAD aplikácie, hľadajte akcelerátor ATI FireGL, ak ste vášnivým hráčom, dvakrát porozmýšľajte, kým notebook kúpite - pre špičkové hry totiž budú grafické karty vždy pomalé. Tu je možný kompromis: ponechať si aj stolové PC alebo prejsť na niektorú platformu herných konzol.
Príslušenstvo a doplnková výbava
Notebook môžu ponúkať multimediálne tlačidlá, senzory na snímanie odtlačkov, lepšie vybavenie reproduktormi, tabletový displej konvertibilných systémov ovládaný perom, security čip na zabezpečenie citlivých dát a množstvo najrôznejších doplnkov.
Prehliadnuť by ste nemali ani možnosť pripojenia docku, ktorý mení charakter stolového pracoviska. Kým niektoré fungujú iba ako obyčajné replikátory portov s vloženou nabíjačkou, iné poslúžia i ako stojan na LCD monitor alebo ponúkajú zabudovaný pevný disk s tlačovým serverom, ktorého dáta sú k dispozícii cez lokálnu sieť i vtedy, ak s notebookom odídete do terénu.
Hlavnou výhodou notebookov je mobilita – takto svoj nový mobilný procesor predstavoval v Amsterdame Intel.
FOTO – TASR/EPA