FOTO |
Radí
Jana ŠEĎOVÁ, trénerka strieborného medailistu z OH v Turíne Radoslava Žideka
Ponuka snoubordových dosiek je v obchodoch bohatá, ako si najlepšie vybrať?
"Treba sa rozhodnúť, čomu sa chcete na snouborde venovať. Či chcete rýchlo jazdiť po "vyžehlených" zjazdovkách (carving), užiť si prašan v neupravenom teréne (freeride / backcountry), alebo skákať či slajdovať (šmýkať sa po prekážkach) v snouparku (freestyle).
Neexistuje pravidlo, ktoré uľahčí výber?
"Existujú aj univerzálnejšie dosky. Dnes výrobcovia ponúkajú množstvo freestylových modelov, ktoré sú vyrobené na jazdenie v snouparku, ale majú vynikajúce jazdné vlastnosti aj vo väčších rýchlostiach na zjazdovkách alebo v prašane. Snoubordový priemysel sa uberá freestylovým smerom a tvrdé, tzv. alpine snoubordy už v obchodoch vidíte len výnimočne."
Akú má začiatočník zvoliť výšku a tvrdosť dosky?
"Pre začiatočníkov je ideálna doska, ktorá siaha približne po bradu. Tvrdosť určuje už samotný typ dosky, vyrobený pre konkrétny štýl jazdenia, a ďalším kritériom je aj hmotnosť človeka. Pozor pri kúpe si musia dať tí, čo majú väčšie číslo topánky. Výrobcovia mysleli aj na nich a do ponuky zaradili modely snoubordov, ktoré sú širšie ako štandard. Takisto aj viazania sú v rôznej veľkosti a tvrdosti v závislosti od účelu použitia. Pokiaľ nemáte prehľad, tak je najlepšie kúpiť celý set v špecializovanom obchode, kde si ho máte možnosť vyskúšať a hlavne sa poradiť s odborníkmi.
Výber dosky je hotový, ešte chýbajú topánky a viazanie. Podľa čoho sa treba orientovať?
"Veľmi jednoducho sa dajú snoubordové topánky rozdeliť na mäkké a tvrdé. V obchodoch nájdete viac mäkké - freestylové topánky. Aj tie majú rôznu tvrdosť. Podľa toho, na aký druh jazdy sú určené. Tvrdšie topánky sú vhodnejšie na voľné jazdenie a freeride, mäkšie na skákanie a jazdenie v snouparkoch. Na rýchle carvingové jazdenie na alpine snouborde sú určené tvrdé topánky s plastovým skeletom. Tvrdé snoubordové topánky sa nedajú zameniť za klasické lyžiarky a naopak. Tvar oboch je totiž prispôsobený rozdielnemu postoju, tvaru viazania a hlavne technike jazdy, ktorá nemá s lyžovaním veľa spoločné."
A viazanie?
"Pre každý štýl jazdenia má viazanie odlišnosti, ale existujú aj univerzálnejšie, viacúčelové viazania. Patria k nim topánky - tvarom aj veľkosťou. Výrobky rôznych firiem sa dajú kombinovať, ale najlepšie je kúpiť si všetko od jednej značky, aby bola symbióza medzi snoubordom, viazaním a topánkami dokonalá. Produkty od jednej značky sú vyrobené tak, aby do seba perfektne zapadali a zabezpečili jazdcovi čo najväčší komfort."
Ako predísť zraneniam?
"Jednoznačne treba mať helmu. Aj vďaka vývoju dizajnu sa helmy v dnešnom čase stali nielen chráničom, ale aj módnym doplnkom. Je viac jazdcov s helmou ako bez nej. Do snoubordových parkov, na jazdenie vo voľnom teréne by som odporučila aj chrániče na bedrá a chrbát. V špecializovaných snoubordových obchodoch dostanete chrániče v podstate na celé telo. Ja sama, keď sa vyberiem jazdiť do prašanu, mimo zjazdoviek, vždy mám na hlave helmu, špeciálny batoh s chráničom na chrbát a špeciálne šortky s chráničmi na panvu. Nikdy neviete, čo sa pod snehovou prikrývkou skrýva. Takisto by nemalo chýbať ani lavínové vybavenie lavínový prístroj, sonda a lopatka."