konómovia. Federálny rezervný systém by mohol vyrovnať negatívny vplyv na spotrebiteľské výdaje znížením úrokových mier. Oveľa zákernejšia otázka znie, či zvýšenie daní nenarobí dlhodobé škody. Záviselo by to od toho, ktoré dane by sa zvýšili a ako by zareagovali trhy s obligáciami.
Vôbec nie je isté, či by demokrati mohli zvýšiť dane zoči-voči vetu prezidenta Busha. Asi polovica zo 41 novozvolených demokratických členov Kongresu je však naklonená skôr k okamžitému zrušeniu zníženia daní pre najbohatších daňovníkov, ako vyčkávaniu, kým toto opatrenie Bushovej administratívy vyprší koncom roka 2010. Clintonov minister financií Robert Rubin pred tromi týždňami povedal, že zvyšovanie daní by teraz malo „asi nulový negatívny účinok na hospodárstvo“. Minulý týždeň s tým nesúhlasil Edward Lazear, predseda Bushovej rady ekonomických poradcov. Varoval, že zvýšenie daní by bolo „veľmi riskantné“ a „ohrozilo by ekonomický rast, aký sme mali za posledných niekoľko rokov“.
Zvýšenie daní zvýši riziko recesie
Ekonómovia z Wall Street sú však optimistickí. Napriek nedávnemu spomaleniu je ekonomika silná. Nezamestnanosť vo výške 4,4 percenta je dokonca nižšia než tých 4,8 percenta, ktoré Biely dom považuje za dlhodobo udržateľné. Centrálna banka sa obáva inflácie a aktuálne je ďalšie zvyšovanie sadzieb. Prísnejšia fiškálna politika, teda buď vyššie dane, alebo nižšie výdavky, by mohla zmierniť tlak inflácie a umožniť Fed-u zredukovať úrokové miery skôr, ako by sa tak stalo za iných okolností.
Jedným z rizík je, že vo chvíli, keď sa dane zvýšia, by ekomonika mohla byť slabšia a zníženie úrokových sadzieb by mohlo nasledovať prineskoro, aby bolo účinné. Načasovanie je jedným z dôvodov, ktoré ekonómovia uvádzajú proti využívaniu rozpočtovej politiky na korekcie hospodárskeho cyklu. Ed McKelvey z Goldman Sachs si myslí, že rast bude na budúci rok relatívne slabý, takže zvýšenie daní „by iste zvýšilo riziko recesie“.
Väčší rozpor panuje ohľadom toho, či zvýšenie daní dáva dlhodobo zmysel. Aj keď vláda často zdôrazňovala úlohu zníženia daní pri podpore spotrebiteľských výdavkov a ekonomiky, prognostická firma Macroeconomic Advisers sa nazdáva, že minulý rok sa tento úžitok celkom vytratil. Ministerstvo financií odhaduje, že zníženie daní napokon zvýši ročný hrubý domáci produkt o 0,7 percenta tým, že zvýši chuť pracovať a investovať.
Ministerstvo financií odhaduje, že najväčšia podpora ekonomického rastu pochádza z redukcie daní z kapitálových príjmov, daní z dividend a sadzieb daní z príjmu v hornom pásme. To sú Bushove zníženia, ktoré demokrati najviac túžia zrušiť. Alan Auerbach, ekonóm Universtiy of California v Berkeley, povedal, že za relatívne krátky čas od svojho schválenia redukcie daní z kapitálových príjmov a dividend sa tie najviac vyplatili v rámci investícií z predošlých rokov, namiesto toho, aby povzbudili nové investície.
Ešte po mnoho ďalších rokov zrejme „neurobia veľa pre tvorbu kapitálu alebo pre ekonomickú aktivitu všeobecne“. Auerbach dodal, že hoci zachovanie nízkych daňových sadzieb v hornom pásme môže byť dobré pre dlhodobý rast, prehĺbi priepasť v príjmoch po zdanení medzi bohatými a zvyškom obyvateľstva.
Treba skresať fiškálny deficit
Odhady ministerstva financií závisia od toho, ako bude zníženie daní zodpovedať znížením vládnych výdavkov. V skutočnosti zníženie daní vyvoláva vyššie potreby na pôžičky, ktoré teoreticky „vytláčajú“ z trhu súkromné úvery a investície a tým zoslabujú rast.
Rubin argumentuje, že hospodárstvu sa v 90. rokoch darilo dobre, lebo po tom, čo prezident Clinton zvýšil v roku 1993 dane, deficit klesol a to zrazilo dlhodobé úrokové miery, „vytláčajúce“ súkromné investície.
Navyše, zrušenie Bushových rozhodnutí o znížení daní by len nedostatočne vyriešilo nadchádzajúci prudký nárast výdavkov na zdravotné a sociálne dávky pre populačne silné ročníky. Investičný bankár Pete Peterson, predseda Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku,tvrdí, že zvýšenie daní počas najbližších 35 rokov sa rovná deviatim percentám hrubého domáceho produktu (HDP), kým zrušenie Bushových daňových úľav sa rovná 1 percentu HDP: „Len čo sa začnete dívať na zvýšenie daní ako na primárne riešenie, ste konfrontovaný so zvýšením daní, ktoré prekračujú všetko, čo si ktokoľvek z nás dokáže predstaviť.“
Autor: GREG IP Uverejnené so súhlasom The Wall Street Journal Europe, (c) 2006, Dow Jones & Company, Inc.