y na účasť vo verejnom obstarávaní,“ povedala hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie Helena Fialová. Úrad teraz spustí správne konanie, ktorého výsledkom by malo byť rozhodnutie o vyškrtnutí firiem zo zoznamu podnikateľov.
Podľa zákona sa na verejnom obstarávaní môžu zúčastniť len firmy, ktoré sa nedopustili závažného porušenia „odborných povinností“ v predchádzajúcich piatich rokoch. Ak túto podmienku nespĺňajú, úrad ich vyškrtne zo zoznamu podnikateľov. „Spoločný postup stavebných firiem Skanska DS, Inžinierske stavby, Strabag, Doprastav, Betamont a Mota Engil v cenových návrhoch podľa nášho názoru je porušením odborných povinností,“ povedala Fialová.
Podľa advokáta Tomáša Kamenca ide o zaujímavú právnu otázku. „To, či došlo k porušeniu týchto podmienok, nie je ľahké hneď určiť. Úrad to bude musieť dokázať na základe európskej smernice, z ktorej vychádza aj zákon o verejnom obstarávaní,“ povedal.
„Rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie o tom, že Skanska DS nemôže vstupovať do verejných tendrov, rešpektujeme. Trváme však na tom, že sme sa konania v zhode nedopustili a podali sme proti rozhodnutiu Protimonopolného úradu žalobu,“ povedala špecialistka pre vonkajšie vzťahy skupiny Skanska v SR Magdaléna Dobišová. Doprastav sa nevyjadril.
Vyradenie nemusí splniť účel
Zákaz uchádzať sa o verejné zákazky sa nevzťahuje na dcérske či materské firmy potrestaných spoločností. „Platí len pre tie spoločnosti, ktoré sme uviedli na zozname. Len tie nespĺňajú podmienky,“ potvrdila hovorkyňa úradu Fialová. Hociktorá z dotknutých firiem sa preto na verejnej súťaži zúčastniť môže, a to prostredníctvom svojej príbuzenskej firmy. Pripustil to aj Kamenec.
Je pravdepodobné, že firmy sa na rôznych stavbách budú môcť zúčastniť aj ako subdodávatelia. Odporúčanie úradu totiž nehovorí nič o tom, že by dotknuté spoločnosti boli vylúčené aj zo stavieb.
Je to bezprecedentné
Odporučenie a pravdepodobné vylúčenie firiem z verejných zákaziek na nasledujúcich päť rokov je bezprecedentné. „Takéto stanovisko sme ešte v minulosti nevydali,“ potvrdila Fialová.
Rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie pokladá Zväz stavebných podnikateľov Slovenska za veľmi prísne. „Už samotná pokuta Protimonopolného úradu je mimoriadne vysoká,“ povedal prezident zväzu Ján Majerský. Podľa neho rozhodnutie úradu môže negatívne zasiahnuť zabezpečenie vlastných slovenských kapacít na výstavbu dopravnej infraštruktúry.
Úrad pre verejné obstarávanie začal konať na základe rozhodnutia Protimonopolného úradu, podľa ktorého firmy konali protiprávne. Firmy sa podľa úradu v roku 2004 dohodli na cenách, ktoré predložili v tendri na stavbu prvej časti diaľničného úseku Mengusovce – Jánovce pod Vysokými Tatrami. Dohodou chceli dosiahnuť navýšenie rozpočtu.
„Protimonopolný úrad analyzoval jednotkové ceny zhruba 880 položiek. Ceny však boli veľmi podobné a boli medzi nimi minimálne rozdiely. Z toho vyplynulo, že firmy pripravovali ponuky koordinovane. Za normálnych okolností by totiž ceny boli rôzne,“ povedala pre SME podpredsedníčka Protiminopolného úradu Daniela Zemanovičová. Úrad okrem toho preukázal aj to, že firmy medzi sebou o inkriminovanom úseku diaľnice, ako aj o cene hovorili.
Protimonopolný úrad im uvalil pokuty v celkovej výške 1,349 miliardy. Je to najvyššia pokuta, akú úrad v jednom konaní udelil.
Autor: HENRICH OFFERMANN MARIANNA ONUFEROVÁ